Zatímco v únoru zaznamenal českobudějovický úřad práce absolutně nejvyšší počet nezaměstnaných ve své historii, březen přinesl mírné zlepšení. „V okrese České Budějovice bylo k poslednímu březnu evidováno celkem 6 597 uchazečů o zaměstnání, což je o 133 méně než na konci předchozího měsíce,“ uvedl ředitel úřadu práce Ivan Loukota.

Podle analytika trhu práce Jiřího Berana souvisí snížení počtu nezaměstnaných jednoznačně s postupným nástupem sezonních prací. „V jarních měsících to tak obvykle bývá. Ve městech začínají úklidy, rozjíždí se práce stavebních firem či v lesnictví na Novohradsku a samozřejmě startuje turistická sezóna, která přináší nová pracovní místa ve službách,“ uvedl.

Míra nezaměstnanosti na Českobudějovicku tak poklesla o jednu desetinu na hodnotu 6,2 procenta. Okres se v březnu zařadil mezi šest okresů v České republice s nejnižší nezaměstnaností. Jiří Beran věří, že by nezaměstnanost mohla klesat i nadále. „Nyní se míra nezaměstnanosti hodně snížila v oblastech typických pro sezónní práce a věříme, že tady bude v nadcházejících jarních a letních měsících ještě širší nabídka míst,“ řekl.

Na konci minulého měsíce bylo na českobudějovickém úřadu práce evidováno celkem 594 volných pracovních míst. Největší zájem je o řidiče nákladních aut, číšníky a servírky, kuchaře, montážní dělníky, prodavače a účetní.

V celé republice bylo ke konci března bez práce více než půl milionu lidí, míra nezaměstnanosti dosáhla 9,7 procent. To je více než v loňském roce, podle Berana se však meziroční rozdíly začínají postupně zmenšovat. „Nejvyšší nezaměstnanost byla v okrese Jeseník, nejnižší v okrese Praha–východ,“ doplnila Štěpánka Filipová, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.