O patnáct minut dříve musel v pondělí vstávat osmatřicetiletý Roman Karas z Českých Budějovic. Před domem na něj totiž čekala závěj sněhu, kterou musel odklidit z chodníku i vlastního auta, aby se vůbec dostal do práce. Podobně zkomplikovala bílá nadílka život řadě dalších lidí, po několika teplejších dnech se opět ochladilo a Českobudějovicko pokryla sněhová pokrývka.

„Od nedělního večera napadlo na území celého regionu více než pět centimetrů sněhu,“ uvedl meteorolog Jaroslav Hintermüller. Nejvydatnějších sněhových srážek se podle něj dočkali lidé na Novohradsku, kde leží více než deset centimetrů sněhu, zhruba deseticentimetrová pokrývka ale spadla také na České Budějovice.

Především starším obyvatelům krajského města ale již příliš velkou radost neudělala. „Říká se sice, že zima má být bílá, ale pro mě je to spíš komplikace. Nohy už mi přeci jenom tolik neslouží, tak musím chodit, hodně opatrně a pomalu, abych neupadla,“ posteskla si jednasedmdesátiletá Marie Vejvodová. Českobudějovická nemocnice však naštěstí příliš zraněných ošetřovat nemusela. Podle mluvčího Jana Duška dorazilo na úrazovou ambulanci jen o trochu více pacientů než obvykle a lékaři ani nepotřebovali posily.

O to, aby byly chodníky v Českých Budějovicích co nejbezpečnější, se během celého pondělí staralo 40 zaměstnanců firmy A.S.A. „V zimě je v provozu non-stop dispečink, který monitoruje počasí a v případě potřeby vysílá do terénu stroje a lidi. Reakční lhůtu máme v desítkách minut, během kterých se připravuje potřebná technika na výjezd,“ popsala mluvčí Marie Mocková. Firma nasadila v krajském městě tři velké sypače, tři multikáry, tři chodníkové speciály a jeden traktor. A.S.A. uklízí město podle plánu zimní údržby, sníh musí být přednostně odklizen před úřady, školami a nemocnicemi. Prioritou jsou také hlavní tahy městem, zastávky MHD nebo chodníky na sídlištích. Pokud chtějí lidé upozornit na nějaké místo, které je třeba uklidit, mohou podle Mockové kontaktovat dispečera zimní údržby na telefonu 607 518 080.

Velkou námahu znamená sněhová nadílka pro maminky. „Jezdit s kočárkem ve sněhu je pořádná dřina, skoro jako jít do posilovny. Když ale vidím, jak se to starší dcerce líbí a jak se vyřádí, tak mám nakonec ze sněhu radost,“ řekla Miroslava Bubeníková. Méně optimističtí byli řidiči, například Roman Karas připomněl, že po zasněžené silnici mu cesta do práce trvá o několik desítek minut déle než obvykle.

Také Správa a údržba silnic Jihočeského kraje proto poslala do terénu veškerou techniku. „Odklízení sněhu a posyp jsme zahájili v neděli ve 21.30 hodin s 18 vozy. S přibývajícím sněhem se počet nasazených vozidel postupně zvyšoval a ve 2.30 v noci již bylo v terénu všech 35 sypačů s radlicemi,“ uvedl ředitele českobudějovického závodu Petr Brom. Posypového materiálu je podle něj dostatek, podnik zásoby neustále průběžně doplňuje. Problematickými jsou ale pro silničáře úseky, kde se kvůli ochranným pásmům vodních zdrojů smí používat pouze štěrk, nikoli sůl. Jedná se o silnici mezi Budějovicemi a obcí Nedabyle, úsek mezi Srubcem a Ledenicemi a průjezd obcí Včelná.

Naopak radost udělá současné počasí milovníkům zimních sportů. Brzy by se mohlo na Českobudějovicku i lyžovat. Jan Pouzar, který vede areál na známém Dubičáku, vysvětlil, že pokud připadne ještě zhruba deset centimetrů sněhu, rozjede se zde rolba i oba vleky. V tomto ohledu jsou příznivé i předpovědi meteorologů. Ti očekávají sněžení ještě v noci z pondělí na úterý a z úterý na středu. „Poté bude sněhových přeháněk ubývat, ale teploty zůstanou pod nulou, takže sníh určitě vydrží,“ uzavřel Hintermüller.