Preferenční hlasy. Opomíjená součást volebního zákona vstoupila do politického klání a vynesla mimo jiné i Michala Doktora z Lomnice nad Lužnicí nad vlastní stranou vybrané lídry. Rozhovor, který poskytl Deníku, dává nahlédnout do zákulisí politiky. „Lidé už nechtějí volit podle toho, jak rozhodli straničtí šíbři,“ říká jihočeský poslanec a ekonomický expert ODS Michal Doktor.

Jak si sám vysvětlujete to, že jste ze sedmého místa postoupil na kandidátce na nejvyšší příčku?
Maturita není pouze zkouškou z vědomostí. Je známkou za váš celkový obraz, je odrazem toho, jak jste na své okolí působil na vytyčené trati. Volební výsledek je součet bodů za jednotlivé disciplíny: práce v parlamentu, v Jihočeském kraji, mediální viditelnost, dobře vedená kampaň, kvalitní spolupracovníci, asi i výdrž a maratonské tempo.

Může to znamenat, že kandidátka nebyla sestavena šťastně? Vždyť jste přeskočil všechny tři lídry z tzv. bedny.

To, že je někdo na předních místech kandidátky neznamená, že bude automaticky zvolen. Kandidátka není mocenský automat na „kofolu“. Tyto volby objevily fenomén přímé demokracie – preferenční hlasy. Lidé už nechtějí volit podle toho, jak rozhodli straničtí šíbři. A to je nejlepší zpráva těchto voleb.

Ze strany představitelů jihočeské ODS je vám vyčítána kampaň jako sólo akce. Z čeho jste kampaň financoval, když jste nebyl podpořen regionální radou? Prý jste byl finančně podpořen Ivanem Langerem.
To jste mě tedy rozesmál! Že by mne takto Ivan Langer podpořil za to, že patří mezi ty, které jsem v minulosti tvrdě kritizoval?! Projekt kampaně vznikal výhradně v týmu mých spolupracovníků. Vymyslel jsem základ, oni dotahovali detaily. Kontrolovali jsme veškeré náklady. Naše motivace spočívala v ideální kombinaci kýženého efektu a nejmenší ceny. Podporovali nás lidé mající výrobní kapacity v oblasti reklamy. Já řídím svůj tým jako firmu. Zdroje na zaplacení nákladů prošly účetnictvím. Na útok „kobylek“ jsme přichystaní. Jsem daňař a účtař, občas nesnesitelný… Po uzavření účtů zveřejním rozpočet kampaně, tak jako zveřejňuji své příjmy od roku 2002.

Setkal jste se během volební kampaně s nějakým nefér jednáním ze strany některých členů jihočeské ODS?
Vyhrožování likvidací billboardů, nátlak na odstranění outdoorových prvků kampaně, které jsem ani nevlastnil. Úsměvné přehmaty, které se staly mojí výhodou, spontánní akce, které na mou podporu vznikaly jako odezva na nátlak, byly hodně vidět a byly zadarmo.

Objevila se i informace, že váš otec spolupracoval s StB…
Alespoň vidíte, s jakými – pardon – pitomci musím soupeřit… Býk je nebezpečný zepředu, kůň zezadu..a..dál to znáte. Ale teď vážně. Až si tohle můj otec přečte, tak jej to hodně zabolí. Je vyučeným elektrikářem a je poctivým člověkem. Vím, že to proti mně použili v kampani. Toto je pomluva a nepravda a do očí by mi to nikdo nezopakoval.

Co vy osobně vidíte za výsledkem ODS na jihu Čech? Přece jenom jihočeská ztráta šestnáct procent oproti volbám v roce 2006 nesvědčí o „věrnosti“ jihočeského voliče ODS.
Věrnost se hodnotí shora dolů, v našem případě od voličů k nám, poslancům. Volič nám dal vysvědčení za práci, kterou jsme vykonávali, jistě zasloužené.

Hovoří se také o boji uvnitř strany spojené s vlivem různých zájmových skupin. Jaký je váš názor?
Potkal jsem během kampaně zklamané příznivce i členy ODS, a mezi důvody, které mi vyjmenovali, znělo: souboj Hajduška a Vondryse ve Strakonicích a posléze odchod starosty Strakonic z domovské ODS! Pokus o odvolávání místostarosty Tomáše Duška v Písku. Útok na Juraje Thomu v Českých Budějovicích…Vždyť kromě Prahy se nikde jinde neřešilo tolik sporů jako na jihu Čech. Jestli budeme takto postupovat dál, pokud pořádně nevymeteme dvůr a budeme dál lidem vykládat pohádky, čeká nás v dalších volbách strašlivá prohra. Prohru Jana Zahradníka v roce 2008 přeci nemají „na svědomí“ pouze zdravotnické poplatky. On byl a je ikonou ODS v celé zemi, dostihly jej chyby plynoucí z vlivu některých lidí přerůstající brány města. Lidé nám vystavují účet za naši práci, ne naopak!

Kdo je pro vás ing. Pavel Dlouhý?

Pavel Dlouhý je významný člen ODS. Člen výkonné rady strany. Je to člověk, který udělal spoustu špatných personálních rozhodnutí. Tak se také mohli na kandidátku dostat lidé, kteří jsou nevolitelní, buď proto, že je nikdo nezná – a to i přesto, že jsou osm let poslanci parlamentu, a nebo pro svůj celkově špatný obraz.

Vy chcete říci, že o kandidátce nerozhodoval volební sněm, ale právě Pavel Dlouhý?

Demokratická většina. Odpovím vám jinak. Den před regionálním volebním sněmem jsem věděl, že budu sedmý a znal jsem i pořadí na třináctém místě… Mohl jsem na to alespoň připravit svůj tým.

Proč vnímá jihočeská veřejnost Pavla Dlouhého jako kmotra, knížete, proč se hovoří o takzvané hlubocké mafii?

O mafiích mluvil Topolánek, aby odvedl pozornost od svých průšvihů. Takové gesto přineslo pouze zmar. Bylo by ode mne falešné bít pouze do jediného jména. I já jsem se v roce 2008, před kandidaturou na místopředsedu ODS, domníval, že dohoda s Pavlem Dlouhým mi může pomoci. Podali jsme si ruce a já posléze nejel na oblastní sněm do Českých Budějovic pro podporu volitelů. Něco takového bylo vnímáno jako formalita. Udělal jsem strašlivou chybu a na sněmu celého volebního regionu jsem stál jako blázen proti oblasti, která mi „nedala“ ani hlas podpory. Pocítil jsem, že některá rukoudání prostě neplatí. Žádný mýtus nejde vytvořit bez určitého základu. Mnoho lidí se však rychle naučilo svou vlastní špínu a chyby házet na Pavla Dlouhého, v ODS i mimo ni, a tohle já s nimi hrát nebudu.

Jak vnímáte spor kolem českobudějovického primátora Thomy a tzv. černých duší v ODS, který vyvrcholil snahou o zrušením místních sdružení?
ODS hlásající svobodu, odpovědnost a volnou soutěž, dopustila, aby se síla měřila podle počtu hlav… Asi podle naprosto stupidního hesla „čím více hlav, tím více rozumu“… Odpovím vám otázkou: „A které sdružení v Českých Budějovicích by podle přísného výkladu stanov mohlo vůbec zůstat?“.

Podle našich informací zde měl tento problém řešit 1. místopředseda ODS David Vodrážka. Je to pravda?

David Vodrážka zde měl řešit to, co se po mé intervenci podařilo rychleji zastavit Petru Nečasovi. Nesmyslný tlak na odvolání Juraje Thomy přes nastrčené figurky v předvečer voleb.

Na druhé straně „černé duše“ byly i u Kuby, Kábeleho, Baštýře. Proč tehdy nezaujala stejné stanovisko regionální rada, když v ní sedí stále stejné tváře?

Z hlediska mechaniky a efektivnosti kontroly je vysloveně směšné, aby ten, kdo je kontrolovaný, měl vztahové průniky v subjektu, který kontrolu provádí. Tady měl proběhnout kobercový nálet vedení ODS a ne ostřelování slepými náboji.

Myslíte si, že bude primátor Thoma zastupitelstvem odvolán z funkce?

Myslím, že dosud není odvolán mimo jiné. i díky volebnímu výsledku. Snad ta volební facka správně působí. Za své pochybení Thoma zaslouží „pětadvacet na holou“, ale odvolávat jej?! Vždyť je to směšné, naprosto směšné, alespoň pro důvody, které jsou uváděny.

Ale mimořádné zastupitelstvo, od kterého se očekává odvolání Juraje Thomy, podpořili také někteří komunisté a sociální demokrati?

To jsou povídačky pro „děti“, které se bojí bubáků v lese. Celé Budějovice ví, že odvolání Juraje Thomy je odplata za odejití opravdového bubáka, který dělal ostudu na veřejnosti, avšak měl dlouhé prsty.

*
Praktiky, o nichž otevřeně hovoří Michal Doktor, jsou zjevnou příčinou toho, že na preference propadají jména na předních místech jihočeské kandidátky za ODS. A tak například povoláním poslanec Špika na 4. místě jihočeské kandidátky udělal na preference třetí nejhorší výsledek a nestal se tak poslancem. Učitelka z Třeboně na 9. místě kandidátky získala v pořadí podle preferencí bronzovou příčku, těsně za ní jsou dva kandidáti z absolutního dna kandidátky. Že by výzva „kroužkujte odspoda“¨? Zatímco každá strana, jež posílá z jihu do parlamentu svého zástupce, má vždy minimálně jednoho z Českých Budějovic, za ODS z krajského města nikdo není. Vypadá to, že České Budějovice přestávají být baštou ODS…