Café DeníkCo vás přivedlo k zájmu o zdraví?
Měla jsem moudrou babičku, která hodně používala bylinky k léčení a zasila do mě semínko poznání. Druhý impulz přišel, když jsem byla těhotná s dvojčaty a při mých úporných nevolnostech a dalších zdravotních problémech jsem nemohla jíst maso. Tak jsem si začala sama vytvářet bezmasé jídelníčky, aby holčičky měly dostatek kvalitních bílkovin, protože jsem je chtěla dobře vyživit. A opravdu se to povedlo, protože se narodily v termínu a každá vážila dvě kila sedmdesát. To byl tedy další pokyn, abych se věnovala zdraví a zdravé výživě, zdravému životnímu stylu. V roce 1992 jsem odvážně zůstala na volné noze, což trvá do dneška, a věnuji se psaní a přednáškám. Zdravý životní styl je široké spektrum činností, které mohou ovlivnit náš zdravotní stav. Lze říci, že čím hlouběji se těmito tématy zabývám, tím více se mi otevírají další možnosti ke psaní. A mám krásnou zprávu, po 26 letech, kdy se věnuji psaní, mi koncem srpna vyjde stá kniha.

Jaká je vaše původní profese?
Vystudovala jsem Vysokou školu zemědělskou v Českých Budějovicích, při studiu jsem absolvovala pedagogické minimum, takže jsem externě učila odborné předměty na Střední zemědělské škole v Nových Hradech.

Jak se dobíráte poznatků, které předáváte čtenářům či posluchačům?
Prioritní je má osobní zkušenost, neboť něco občas bolí mne i rodinu. Také se na mne obrací hodně lidí o radu či pomoc. Další poznatky čerpám ze studia odborné literatury a jen velmi okrajově z internetových zdrojů. Na určité téma vyhledávám studijní materiály, zpracuji je s využitím vlastních znalostí a zkušeností a tím vzniká nová kniha. V životě přicházejí i nepříjemná období a potíže, a to mne také přivedlo na cestu vypsat se z toho. Tak se zrodila například kniha Slova, která pomáhají, jež mi umožnila vypořádat se s tím, co mě trápilo. A jsem vděčná za úžasnou zpětnou vazbu od čtenářů této knihy, kteří mi píší, jak jim na cestě životem pomohla. Dokonce jsem se s několika z nich na jejich přání setkala, abych zodpověděla další otázky. To je ta největší odměna.

Je krásné umět pomoci sám sobě. Můžeme čerpat z dalších vašich titulů?
Stejně jako kniha Slova, která pomáhají, tak například kniha Sebeléčba pojednává o cestě, jak si prostřednictvím vlastní energie pomoci při nemocech a zdravotních potížích.

Lze tuto metodu krátce přiblížit?
Je to jednoduché, není to žádná esoterika či nadpřirozeno, jedná se spíše o přirozené instinkty. Vždyť, když nás bolí hlava, instinktivně si na ni saháme. Neexistuje nic blahodárnějšího než kontakt se svým tělem. Díky svým pozoruhodným a léčivým rukám jsou lidé schopni se léčit, mírnit zdravotní problémy a bolest. Doteky a automasáž mobilizuje vlastní síly organismu, přispívá k lepšímu prokrvení nemocných orgánů, ulevuje od bolesti, podporuje proudění energie, harmonizuje, uklidňuje, omlazuje a uvolňuje napětí těla a mysli.

A jak konkrétně si ulevíme od bolesti?
Ruce si umyjeme, usušíme a protřepeme. Potom aktivujeme energii svého těla třením dlaní, až jsou teplé. Postup je následující, vycházím ze své osobní zkušenosti. Občas mám problémy se zánětem šlach, bolívá mě palec pravé ruky od užívání myši počítače. Úžasně funguje, když si zahřátou rukou masíruji bolavé místo nebo tam jen přikládám dlaň. A pokud to dělám několikrát denně tři až pět minut a ten den ruku nezatěžuji a nepíši, neboť by to byla zátěž, druhý den se probudím bez bolesti. Ale ještě další den ruku šetřím.

Je nutné nějak usměrnit myšlenky, nebo se při tom můžeme dívat na televizi, číst si?
Je důležité soustředit se na bolavou část těla. Tím se také díky sebeléčbě v běhu dne zastavíme, zklidníme a uvolníme. Můžeme přidat pozitivní afirmace či provádět vizualizaci, například si představovat, jak léčivá energie proudí do nemocného či bolestivého místa. Tato myšlenková energie má velký efekt a účinek, ale vyžaduje trpělivost a pravidelnost.

Máte nějaký jednoduchý tip, jak se cítit v pohodě?
Každému bych doporučila hned po probuzení provádět jednoduchou masáž břicha, detoxikaci organismu. V tradiční čínské medicíně patřila masáž břicha odedávna k oblíbeným léčebným praktikám. Je to skvělý způsob, jak se pročistit od škodlivých látek, zároveň nás povzbudí, uvolní napětí a působí preventivně proti bolesti břicha a zácpě. Doporučuji provést masáž břicha předtím, než vstaneme. Je nezbytné ji zahájit přivedením energie do rukou, dlaně o sebe chvilku třeme. Provedeme ji jednoduše, lehneme si na záda a hladíme břicho jednou rukou krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček. Stačí provádět jednu minutu. Jen poznámku, při léčbě průjmu masírujeme břicho v opačném směru, tedy proti směru hodinových ručiček.