Minimálně dva velké úspěchy má letos za sebou Arnošt Petráček (19), paralympijský reprezentant v plavání z Jankova.
V létě se stal mistrem světa na šampionátu v Holandsku, ale radost mu přinesl i jeho březnový výkon. Nikoliv v bazénu, ale za volantem.
„V pátek 26. března jsem totiž získal v přeloučské autoškole řidičský průkaz,“ usmívá se žák II. ročníku Integrované střední školy stavební v Českých Budějovicích.

„Přeloučská autoškola je jediná v republice, která umožňuje získat řidičský průkaz lidem s handicapem. Výuka v autoškole probíhala intenzivně 14 dní. Každý den jsme jezdili, učili se pravidla silničního provozu, konstrukci vozidla a zdravotnickou přípravu. Když jsem poprvé vyjel do provozu, měl jsem trochu strach, ale po půl hodině už jsem získal jistotu. Během jízdy jsme s instruktorem Burešem zjistili menší problém, kterým bylo ovládání blinkrů. Druhý den jsme jeli řešit přesměrování blinkrů k firmě Hurt, která je partnerem autoškoly a zabývá se úpravami aut pro handicapované řidiče. Povytáhli mi blinkry malou páčkou. Pak už bylo vše v pohodě. Po týdnu mě pan instruktor pochválil a řekl, že jsem se o hodně zlepšil, takže se nebojí mě pustit samotného do terénu. Kurz byl zakončen závěrečnou zkouškou, která se skládala z písemného testu na počítači, z konstrukce vozidla a samotné jízdy.“
Arnoštovi se vše povedlo na jedničku. „Moc se mi v autoškole líbilo, lidé jsou tam moc hodní a snaží se maximálně vyjít vstříc všem handicapovaným lidem,“ svěřil se šampion čtenářům internetových stránek školy.

S novým autem, na které mu poskytlo slevu Auto Ševčík, najezdil již 12 000 kilometrů. „Řídil jsem cestou z holandského šampionátu a jeli jsme už i do Itálie,“ pochvaluje si.
Ani teď na podzim Arnošt Petráček za volantem nezahálí, ačkoliv mistrovství Evropy v Berlíně ho čeká až příští léto. „Čtyřikrát týdně trénuji dopoledne v českobudějovickém bazénu a dvakrát odpoledne. Chodím ještě do Fitness centra Pouzar. Moc mi pomáhá, že mohu jezdit autem z Jankova sám,“ libuje si. „Osvobodil jsem se od rodičů a jezdím si, kam chci,“ říká s rošťáckým úsměvem.

O úspěchy se dělí se spolužáky ve škole. „Po návratu jim vyprávím a prohlížíme si fotky. Za mými medailovými úspěchy stojí trenéři Libuše Cuřínová a Jiří Filip z Plavání České Budějovice a Jiří Dvořák z Fitness centra Pouzar,“ dodává Arnošt Petráček, mistr světa z Jankova.