Hejtman Jan Zahradník ji za úspěšnou reprezentaci udělil minulý týden Pamětní medaili Jihočeského kraje. „Do Číny jsem odlétala sama bez trenérky,“ svěřuje se osmadvacetiletá vítězka.


„Letěla jsem poprvé a trochu jsem se bála,“ přiznává. Do Číny odlétala jako náhradnice, přesto dokázala zvítězit v cyklistickém sprintu na půl kilometru. Na kilometrové trati obsadila čtvrté místo.


„Kromě cyklistiky se věnuji také lyžování, ráda jezdím na běžkách,“ pokračuje sportovkyně, kterou přivedla ke sportu maminka.
Anna Žáčková bydlí v Pístině již deset let. Předtím ale žila u pěstounských rodičů, kteří si ji vzali za svou. „Máme třináct dětí,“ usmívá se maminka Růžena Žáčková. „Všechny jsme naučili lyžovat a jezdit na kole. Aničku jsme si vzali v sedmi letech, v osmi již jezdila rekreačně na běžkách po Šumavě. Anička je silná na všechno, na práci i na sport,“ dodává Žáčková.


„Anička se už teď těší, až pojede v polovině ledna lyžovat na Nové Hutě,“ prozrazuje její trenérka Alena Maryšková. Na svou svěřenkyni je náležitě hrdá. Úspěch ocenil i hejtman Jan Zahradník, který reprezentantku z Pístiny přijal. „Klobouk dolů, co jste pro Andulku udělala,“ obrátil se i na maminku Růženu Žáčkovou. „Zasloužíte si poděkování za všechno, co v tak početné rodině zvládáte,“ vyzdvihl náročnou roli pěstounů.


„Mrzí mě, že v kraji scházejí Domy na půl cesty,“ řekla hejtmanovi Růžena Žáčková. „Handicapovaní lidé starší 26 let pak nemají kde bydlet. Ocitají se ve vakuu.“