V jejím těsném sousedství směrem k radnici zahájí dělníci již příští týden v pondělí výkopové práce. Ty jsou nutné kvůli rozšíření současné armaturní šachty.

Jak vysvětlila mluvčí vodohospodářské společnosti ČEVAK Jitka Kramářová, přibude v ní nová filtrační jednotka, která systému doposud chyběla. „Stávající šachtu je třeba zvětšit, aby se tam nová technologie pro úpravu vody a odstranění řas vešla," dodává náměstek primátora Kamil Calta.

Pracovat se nebude jen pod úrovní dlažby. Už v nejbližších dnech by mělo dojít také na drobné restaurátorské zásahy. „Pokud počasí dovolí, bude postaveno uvnitř kašny lešení pro restaurátorské práce na samotné kašně. V rámci prací dojde také k očištění soch a celé kašny," shrnuje Kamil Calta naplánované dílčí fáze oprav.

Přitom zůstane bazén kašny takřka celou dobu naplněný vodou. „Uvažujeme, že dvakrát přistoupíme k vypuštění vody po dobu maximálně tří dnů," naznačuje náměstek primátora.  Bez vody totiž může zůstat kašna jen omezenou dobu. „Je to z toho důvodu, že při dlouhodobém vypuštění vody by se bazén kašny mohl poškodit a prosakovat," vysvětluje Jitka Kramářová. Ze stejného důvodu zůstává kašna napuštěná i v zimním období.

Celý zásah vyjde město, které je investorem akce, na asi dva miliony korun. „Hotovo by mělo být v druhé polovině listopadu," naznačuje Kamil Calta.