Nejprve důkladná sprcha a potom špachtle a zednická fanka v rukách restaurátora Lukáše Hosnedla zařídily v těchto dnech pro Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. tradiční podzimní přípravu na následující měsíce. O kašnu po celý rok pečují technici firmy ČEVAK a velká údržba se provádí dvakrát ročně - na podzim a na jaře.

Kašně nejprve v úterý 10. října zaměstnanci společnosti ČEVAK vyčistili její dno od nejrůznějších předmětů, které se tam přes léto nahromadily. Mezi nejzajímavější letošní úlovky patřily klíče, set vidliček, hodinky, barevné kamínky, ale našly se i elektronické cigarety, brýle nebo cédéčko. To ale nebylo všechno; ve středu tři sta let staré památce dokonce dopřáli „kosmetickou“ péči.

Nástupce akademika

„Kašnu dopoledne navštívil restaurátor Lukáš Hosnedl, který na základě jarní kontroly stavu sousoší provedl drobné restaurátorské práce. Týkají se té části kašny, která již není původní. Tato věrná napodobenina byla vyrobena z umělého kamene a je tedy náchylnější k opotřebení,“ řekl vedoucí budějovického provozního střediska Ondřej Koupal. Podle Lukáše Hosnedla se především jednalo o opravu spár mezi jednotlivými částmi sousoší.

Podzimní čištění Samsonovy kašny v Českých Budějovicích.Podzimní čištění Samsonovy kašny v Českých Budějovicích.Zdroj: ČEVAK

Doplnil, že odborníci Samsonovu kašnu kontrolují dvakrát ročně. Podobnou opravu soch a dalších částí provádí dle potřeby, tentokrát je to po pěti letech. Lukáš Hosnedl převzal péči o Samsonovu kašnu po nedávno zesnulém akademickém sochaři a restaurátorovi Ivanu Tláškovi, který byl také autorem kopií její původní sochařské výzdoby. Právě kopie bájného Samsona je jeho nejznámější realizací.

Samson nebo Bivoj

Na vrcholu kašny Samsonova socha poutá vždy pozornost návštěvníků města. Nejinak tomu bylo ve středečním dopoledni, kdy se jeden z kolemjdoucích dokonce pracovníků ČEVAKu ptal, jestli by Bivoj nahoře neměl spíše bojovat s kancem. Dostalo se mu ujištění, že vše je v pořádku, protože nahoře není silák Bivoj, ale jiný silák Samson a zápasí se lvem, jak praví biblická tradice.

Kvůli čištění se také vypíná přívod vody a bazén se vypouští. „Jakmile budou všechny práce hotové, vrátí se do bazénu o průměru 17 metrů znovu voda, chrliče ale zůstanou mimo provoz. Technici do kamenné nádrže naistalují recirkulační zařízení, které v zimě zajišťuje proudění vody a brání jejímu zamrzání,“ dodal k podzimní údržbě Ondřej Koupal.

Samsonovu kašnu připravují technici společnosti ČEVAK a.s. na zimu tradičně jako poslední. Ostatní kašny, pítka a mlžítka v krajském městě již mají pravidelnou údržbu a zazimování za sebou. V plné kráse znovu potěší a začnou fungovat na jaře příštího roku.