Nyní již kašnu neobklopuje lešení a viditelné stavební práce pomalu ustupují do podzemí památky. Z náměstí tak už například zmizela dočasná panelová cesta určená pro těžkou techniku.

Odborníci totiž rekonstruují zároveň i technologické zázemí v útrobách památky. Práce zahrnují rozšíření současné armaturní šachty a instalaci nové technologie pro úpravu vody a odstraňování řas.

„Předpokládané dokončení oprav je začátkem prosince tohoto roku," uvedl Zdeněk Šeda, vedoucí investičního odboru českobudějovické radnice.  „Termín dokončení je ale upraven tak, aby nebyly narušeny adventní trhy na náměstí," doplnil.

„Současné náklady na opravy nyní činí 1,97 milionu korun bez DPH. Tato rekonstrukce se neuskutečňuje pravidelně, ale pouze v případě nutnosti výměny technologií," dodal Zdeněk Šeda.

Částečnou opravou kašna prošla naposledy v roce 1999. Velkým zásahem byla také rekonstrukce v roce 1990. Tehdy se na památce výměnily původní sochy za kopie z odolnějších materiálů. Originální sochy jsou k vidění v přízemí radnice.