V rámci projektu Šance pro každého, který je určen zejména pro posluchače prvních ročníků středních nebo vysokých škol, strávili tři dny vzájemným poznáváním i hraním her, které měly rovněž za cíl jejich stmelení.

„Z kurzu jsem přijela velmi nadšená. Za jeho největší přínos považujito, že se nám se studenty záhy podařilo navázat oboustrannou důvěru, ze které čerpáme dosud,“ popsala učitelka Ivana Čurdová z Gymnázia v Třeboni.

Za velký přínos považuje i to, že zde mohou pedagogové dobře poznat vznikající sociální vazby mezi studenty nebo odhalit prvky rizikového chování. „Prevence je pak mnohem snazší,“ doplnila Čurdová.

Stejný názor má i pedagožka Ivana Hurychová z jindřichohradecké Střední zdravotní školy. Ta se zúčastnila kurzu se studenty prvního ročníku hned druhý den po zahájení školního roku, kdy se ještě vzájemně vůbec neznali. „Nejvíce oceňuji to, že jsme se mohli se studenty vzájemně dobře poznat a pojí nás i společně prožité zážitky,“ nastínila Ivana Hurychová.

Bezplatná účast

Určitým rizikem kurzu je podle ní například to, že učitelé zde na chvíli ztratí svou dominantní roli, což ne každý z nich zvládne. „Záleží na tom, kolik je člověk ze sebe schopen do toho investovat,“ vysvětlila Hurychová.

Projekt Šance pro každého je určen zejména pro kolektivy, které se ještě příliš neznají. Účast na něm byla dosud bezplatná, od příštího školního roku si však budou muset třídy zaplatit náklady na pobyt.

„Kurz jsme mohli zahájit díky prostředkům z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky,“ uvedla jedna z organizátorek Marie Mottlová. Třídy, které nemají možnost vyrazit na třídenní poznávací pobyt, mohou využít i další podobnou nabídku, kterou pro ně pořádá českobudějovický Institut pro rozvoj osobnosti, který sídlí v Čechově ulici. Jedná se o setkání, která se konají přímo ve škole. Vycházejí z učení německého křesťanského pedagoga Franze Ketta. Studenti při nich odhalují své nitro zejména pomocí hry a názorných ukázek různých modelových situací, ve kterých se mohou ocitnout.

Bližší informace získají zájemci na www.sanceprokazdeho.cz, nebo na telefonních číslech 774 473 882 či 774 473 885 u hlavních organizátorů kurzů Drahomíry Blažkové a Milana Šnorka.