Prakticky denně nyní přijímají pacienty s podezřením na požití jedovatých hub. Výjimkou nejsou ani nejzávažnější, život ohrožující stavy.

„Každý den ošetříme několik pacientů, kteří přicházejí se zažívacími potížemi a u nichž je třeba vyloučit, zda příčinou nebyla konzumace jedovatých hub. Bohužel se v řadě případů skutečně jedná o otravy," uvádí primářka Interního oddělení Marie Pešková a dodává, že zatím nejzávažnější případ řešili českobudějovičtí lékaři koncem minulého týdne.

„Přijali ve velmi vážném stavu pacientku, která požila plodnice smrtelně jedovaté muchomůrky zelené. Po vyšetření a stabilizaci základních životních funkcí byla se selháním jater předána do pražského IKEMu," vysvětlila Marie Pešková z českobudějovické nemocnice.

„Paní si mohla splést muchomůrku se žampióny," říká Rudolf Mašek, předseda mykologického klubu při Jihočeském muzeu. „Muchomůrka má malé plodnice, její pochva je zavřená, takže si lidé mohou klidně myslet, že jde o žampióny," varuje.

„Houby, které lidé neznají, ať rozhodně nesbírají," varuje mykolog. „Každé pondělí máme bezplatnou poradnu, tak ať lidé klidně přijdou," dodává.

Hub, které jsou si na pohled podobné, je hned několik. „Vždycky narazíte na druhy, které neznáte. Je takové množství hub, že ani mykologové nemůžou znát všechny," říká Karel Novotný, vášnivý houbař z Českobudějovicka. „Některé jsou si tak podobné, že se to zkoumá až v laboratořích pod mikroskopy," připomíná.

Lidé si mohou klidně splést masáka s muchomůrkou tygrovanou. „Není to smrtelné, ale na výplach žaludku to stačí," říká Rudolf Mašek.
„Masák je růžový a má rýhovaný prstýnek, muchomůrka nemá útržky ani prstýnek, navíc je bílá," doplňuje.

„Sbíráme zásadně jen houby, které známe," říká Jiří Pechek, houbař z Českých Budějovic. Ten jezdí nejraději na houby do Novohradských hor. „Úplně všechno, co roste, nesbírám. Když si nejsem jistý, o jaký druh houby se jedná, tak jí tam raději nechám," dodává Jiří Pechek.