Hluk, prach, zápach a skladování nebezpečných odpadů. Obyvatelé Pětidomí se bojí, že tohle všechno přinese do dosud klidné vilové čtvrti nový sběrný dvůr. V Plynárenské ulici by jej chtěla zřídit českobudějovická radnice.

„Připadá mi postavené na hlavu umístit sběrný dvůr do osídlené části města. Měla bych ho přímo za zády, a to mi vadí,“ reagovala Ludmila Bílková. Podobně se vyjadřuje i většina jejích sousedů z vilové čtvrti.

Hlavní cíl radnice je zřídit sběrný dvůr v části města, kde podobné zařízení dosud chybí. S objemným a jiným odpadem, který se nedá vyhodit do popelnice, dnes Budějovičtí musejí do sběrného dvora na Švábově hrádku nebo v Dolní ulici.

Na nový dvůr už získalo město příslib financí z regionálního operačního programu. Zahájení příprav investice pak probudilo obavy v obyvatelích nedalekých vilek. Jeden z nich, Bohumír Novotný, má strach, co všechno by se mohlo v blízkosti jeho domova nyní skladovat.

„Vznikla panika, že tady budou odevzdávány biologické a nebezpečné odpady,“ uvedl k obavám sousedů primátor Juraj Thoma.

Primátor ale vzápětí zdůraznil, že třetí sběrný dvůr bude veden ve stejné režii jako dva, které již fungují. „Nebudeme tady skladovat odpad z nemocnice,“ odmítl Thoma jednu z obav starousedlíků.

„Chci ujistit pisatele petice v tom, co je uvedeno v odpovědi rady města na petici. Sběrný dvůr bude stejný jako první a druhý,“ zdůraznil Thoma a dodal, že v Plynárenské bude dvůr nejmladší, a tudíž s nejmodernějším zařízením.

Náměstkyně primátora Ivana Popelová k tomu dodala, že čistý biologický odpad, který by se měl ve sběrném dvoře odevzdávat, znamená například trávu, dřevěné štěpky nebo odpad z kuchyně.

Sběrný dvůr by měl vyrůst na rohu ulic Plynárenská a Dobrovodská. Fungovat by mohl od června a provozovat by jej měla firma .A.S.A.

Stávající sběrné dvory jsou hojně využívané. „Lidé je nejvíce využívají vždy s nadcházející jarní a letní sezonou,“ uvedla mluvčí .A.S.A. Marie Mocková. Ze sběrných dvorů je odpad zpravidla odvážen na skládku do Lišova k dalšímu třídění.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ, EDWIN OTTA