Sloužit bude zejména obyvatelům Suchého Vrbného a blízkého okolí. Zbývající dva jsou v Dolní ulici a na Švábově Hrádku.

„Jsem rád, že to budu mít po ruce. Doteď jsem musel jezdit s odpadem do Dolní ulice, což je přes celé město,“ raduje se osmašedesátiletý František Matásek ze Suchého Vrbného. Do sběrného dvora mohou lidé vozit například komunální i objemné odpady, stavební suť, pneumatiky, elektroniku nebo bioodpad ze zahrádek. Vykupují se zde rovněž barevné kovy.

„Kromě prošlých léků, zbraní a výbušnin sem mohou lidé dát cokoliv,“ vysvětluje Karel Kubišta ze společnosti .A.S.A. Do budování nového dvora se firma pustila v lednu. Svého zkolaudování by se mohl po zkušebním provozu dočkat na konci prázdnin. Podle vedoucí odboru správy veřejných statků budějovického magistrátu Vladimíry Hruškové záleží na tom, zda nové zařízení splní všechny podmínky hygieniků.

„Minulý týden zde prováděli měření hluku. Na konci července bude následovat ještě jedno. Pokud bude vše v pořádku, můžeme potom sběrný dvůr zkolaudovat,“ vysvětluje Vladimíra Hrušková. Celkové náklady na výstavbu dosáhly bezmála osmi milionů korun. Devadesát procent této částky se vrátí do městského rozpočtu díky dotaci z operačního programu Životní prostředí. Součástí stavby bylo i vybudování protihlukové stěny, která chrání obyvatele přilehlých domů. Podle náměstka primátora Františka Jelena se rozhodl magistrát vystavět nový dvůr zejména proto, aby zkrátil obyvatelům Suchého Vrbného cestu do současných zařízení v Dolní ulici a na Švábově Hrádku.

„Především však chceme zlepšit systém nakládání s odpady. Jejich oddělený sběr samozřejmě usnadní další recyklaci. Navíc zde bude zajištěno i bezpečné uložení specifických odpadů,“ podotýká Jelen. Nová sběrna odpadu je totiž vybavena nejmodernějšími kontejnery na skladování televizí, plechovek od barvy a podobně.

Podle ředitele českobudějovické pobočky společnosti .A.S.A. Romana Braného by měly stávající tři sběrné dvory obyvatelům krajského města stačit. Budování nějakého dalšího proto zatím firma neplánuje. V současné době totiž na něj nemá vhodný pozemek. „Pokud by k tomu však někdy v budoucnosti došlo, bylo by to nejspíš někde v Rožnově. Tamní spádovou oblast totiž ještě pokrytou nemáme,“ uvedl Braný. Nový sběrný dvůr v Plynárenské ulici mohou lidé využívat všech sedm dní v týdnu.

Provozní doba
Pondělí – pátek 8.00 – 20.OO
Sobota 8.00 – 12.00
Neděle 12.00 – 19.00