Milion a více

„Vybíráme peníze už potřetí, průměrně tak získáme za jeden den okolo pěti až šesti tisíc korun. Poté peníze posíláme na účet nadace Člověk v tísni a ta pak dál odesílá částku do Afriky,“ řekl v úterý, kdy se svými svěřenci chodil po novohradském a hornostropnickém náměstí, vedoucí oddílu Kometa Petr Aksamit. „Průměrně se tak v celé republice vybere zhruba jeden milion korun i více. Za ty peníze se buď postaví nová škola anebo se dostaví. Také se tím vybaví tamní školství celkově, nakoupí se učební pomůčky, knihy a podobně,“ dodal.

Dopisy z Afriky

Že africkým školákům nejsou zdejší sbírky lhostejné, svědčí i odezvy, které skauti Komety dostávají. „Jako poděkování jsme už dostali fotografiii jedné třídy s anglickým dopisem. Psali tam vlastně, že nám moc děkují, že jsme se také zúčastnili této sbírky,“ uzavřel vedoucí.

Vybírání peněz

Plastové zabezpečené kasičky dostali do rukou samotní skauti, kteří se od obyvatel Nových Hradů a Horní Stropnice snažili získat co největší obnosy na pomoc Africe.


„Už máme asi tak odhadem čtyři stovky, dnes ale budeme chodit až do půl páté,“ podotkla skautka Komety Sandra Kuklišová, když zrovna začala s kamarádkami vybírat na novohradském náměstí. „Peníze nám dává jak kdo. Jedna paní nám řekla, že na děti v Africe peníze nedá, že by raději přispěla na české děti,“ vzpomněla si skautka na jednu z příhod.

Dárcovská DMS

Pokud byste také chtěli přispět nějakou částkou a nestihli byste skauty přímo na ulici, nemusíte zoufat. Celoročně totiž funguje systém dárcovských SMS zpráv. Stačí napsat zprávu z mobilu ve tvaru DMS AFRIKA na číslo 87777. „Na to, aby jedna etiopská dívka nebo chlapec mohli chodit do školy, stačí zhruba jen šest tisíc korun!“ upozornil Jiří Plecitý z nadace Člověk v tísni.