V srpnu 1924 shodou okolností slavily současně 40 let trvání Národní jednota pošumavská (dále NJP) a německý Bőhmerwaldbund (dále Bwb). Založeny byly v roce 1884. Bwb založený v Českých Budějovicích slavil 24. srpna 1924 v Plzni. Odbor NJP 31. srpna 1924 zde ve městě. Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka. NJP a Bwb měly opačný program: stručně řečeno, NJP pro Čechy na Šumavě a Pošumaví, Bwb pro Němce ve stejné oblasti. Postavení bylo ale nerovné. Na radnici se mluvilo německy, úřady byly většinou německé a ještě c. k. sídlilo ve Vídni. Např. při jednání o zbourání hradeb a staré solnice pro uvolnění německého gymnázia byl proti jenom prof. Braniš. Naopak při založení českého Jirsíkova gymnázia byly německé úřady, co nejvíce mohly, proti.

Slavností Bwb v Plzni se zúčastnila početná delegace z města. Za spolek pro poněmčování českého jihu přijel i jeho zakladatel Josef Taschek, poslední německý starosta města. Také továrník Josef Stegmann, ředitel rolnické školy Kostial, poslanec Kaiser, katecheta dr. Niescher a další. Podle Jihočeských listů bylo 24. srpna v Plzni hodně řečí a vzpomínání na staré časy.

NJP dokázala německému Bwb vždy čelit. V Pošumaví vybojovala řadu českých škol, knihoven a čítáren. Poukázala v rámci jubilejní slavnosti 1924 na názor některých Čechů, že NJP v nové republice již není třeba a jasně se vyjádřila, že tento názor je mylný, poněvadž Bwb začal hlasitě zdůrazňovat Sudety. Na slavnosti se připomněli dosud žijící zakladatelé z roku 1884 pp. JUDr. August Zátka, Dobroslav Zátka, Matěj Eberle, JUDr. František Hromada, Ing. Karel Čertík, JUDr. František Dlouhý, Jan Porák, Jakub Snopek, ředitel gymnázia ve Vysokém Mýtě Otmar Vavřovský, ředitel západočeských kaolinových továren Václav Vlček, ředitel gymnázia Jan Barda, Gustav Ad. Vostrý, Josef Stibral aj.

NJP byla zakázána v letech 1939 až 1945. Potom se obnovila s trochu jiným zaměřením, ale v roce 1951 zase zakázána. O Šumavě se kladně i záporně mluví pořád. Možná by dnes NJP k tomu měla také co říci.

Autor: Jan Schinko