V roce 1924 zaplnila inzertní část místních listů do těch časů okrajová Rybní ulice. Hlas Lidu ze dne 15. května 1924: „Oznámení. Výhradní zastupování a prodej zboží firmy Libania, továrna na droždí a líh v Libáni, pro město a okolí, převzal, jakož i sladovou moučku a tekutý slad Martomonopol nabízí Vilém Kopecký, Rybní 17.“ Současně Karel Trávníček upozorňoval na svůj módní salon pro pány, obsluha vzorná, ceny bez konkurence.

O věhlas ulice se svým způsobem zasloužila slečna Mici. Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka.Budějovice před 100 lety perem Jana Schinka.Zdroj: Deník/ RedakcePravděpodobně to byla Mici Chaloupková nebo Mici Tomanová, obě mimo podnik Marie, z podniku pro pány. Na několika pohlednicích ze zahraničí byla pouze stručná adresa – Slečna Mici, Budweis, nebo slečna Mici, Budějovice. Spolehlivě pozdravy došly do Rybní k předmětné slečně Mici.

První máj s nevlídným počasím. Snímek je z roku 1959, vyzdobená V3S jede po Senovážném k Lannovce. V pozadí k muzeu je vidět plochu pro autobusy a ještě nezakrytou Mlýnskou stoku.
Budějovice před sto lety, díl 10. Na 1. máje byly průvody zmoklé, řeči "vodnaté"

Rybní ulice pocházela ze 14. století, kdy obyvatelé byli převážně rybáři. Po pravé straně teklo vodnaté rameno Malše od Špitálského mlýna. Po roce 1924 rychle přibývaly v ulici živnosti. Odhlásila živnost v roce 1924 jen Marie Welserová, dámské krejčovství. Na konci Rybní bydlel ředitel rolnické školy Ludvík Špička a městský vrchní oficiál Václav Feitl. Také firmy Sobotů, Svobodů, Sobíšků, Hondlíků. Mimo jiné i Závíšů a z hlediska koloritu města Kakešů. Martin Kakeš by zvěřinář a objížděl město s vozíkem, na kterém vozil Pampelišku, jak nazýval manželku.

Ráz Rybní ovlivnily dva domy policejních kasáren z roku 1867. Později zezadu k nim bylo postaveno městské muzeum. Ve větším domě bydlelo pět rodin policejních inspektorů a další rodiny nadstrážníků a strážníků, celkem 30 dospělých osob. V menším policejním domě 15 dospělých osob. Pamětníci připomínali, že okolo policejních domů chodil také Martin Kakeš. Zastavil se s vozíkem a Pampeliškou a do oken kázal o Janu Žižkovi z Trocnova, hlavně jak hnal křižáky až k Dunaji k Řeznu. Policejní důstojníci rychle zavírali okna.

Boj proti hmyzu. "Sebrané chrousty a ponravy odvésti jest k městskému zahradnictví."
Budějovice před sto lety, díl 9. Za litr nasbíraných chroustů bylo 40 haléřů

Rybní, zkomoleninou Fiškostna, se začala bourat od roku 1952. Před 100 lety prosperovala. Radnici se nelíbila, zejména pekařství Cvachů a bio Royal, ale netroufla si. Až v roce 1928 řekl veřejně starosta města, že se bude bourat a začne se u Cvachů.

Autor: Jan Schinko