Dvaapadesátiletý Tibor Šesták a jeho o rok starší kamarád Rudolf Kondáš z Budějovic 
za sebou mají perné dva měsíce. Jako členové romské hlídky na sídlišti Máj se ze všech sil snažili zmírňovat vyhrocené a problematické vztahy mezi takzvaně většinovou společností a příslušníky svého etnika. Uklízeli třeba nepořádek v ulicích nebo nabádali mládež k dodržování nočního klidu i běžných pravidel mezilidského soužití. To vše zcela dobrovolně 
a bez nároku  na odměnu.

Protože je práce baví a chtějí se jí věnovat na profesionální úrovni, přihlásili se do včera ukončeného výběrového řízení na asistenty prevence kriminality u městské policie. Radnice počítá s obsazením čtyř míst, výsledky konkurzu ale zatím nezveřejnila.  Oznámí je až v pondělí.

Tibor Šesták a Rudolf Kondáš jsou přesvědčeni, že pro funkci mají ty správné předpoklady. Jsou místní, dobře znají prostředí 
i sousedy a okolí je prý respektuje. „Chceme tam udělat pořádek, aby se to konečně uklidnilo a lidi už měli pokoj. My tam děláme pomalu dva měsíce, už se to polepšilo. Chtěli bychom tu práci dělat nastálo," řekl našemu Deníku před závěrečným pohovorem Tibor Šesták.

Rudolf Kondáš doplnil, že oba jmenovaní navíc mají bohaté životní zkušenosti. Nejsou to dvacetiletí kluci, které by na sídlišti nikdo nebral vážně. „Teď jsme dělali dva měsíce romskou hlídku, zadarmo. Práce nás baví. Nevíme, jestli nás vyberou, ale chtěli bychom to dělat," vysvětlil.

Náměstek primátora Petr Podhola uvedl, že do výběrového řízení na asistenty prevence kriminality se přihlásilo celkem osm lidí. Tři žádosti radnice vyřadila. Nesplňovaly totiž některé ze základních kritérií. Uchazeči nedodali například potvrzení o lékařské prohlídce, motivační dopis či doklad o ukončeném vzdělání.

„Za jednu 
z hlavních podmínek jsme stanovili to, aby kandidáti pocházeli přímo z Máje nebo alespoň z Českých Budějovic. Přihlásili se nám i lidé odjinud, což jsme bohužel nemohli akceptovat. Nejdůležitější je pro nás to, abychom vybrali kvalitní lidi," dodal náměstek Petr Podhola.