Natáčení filmu Zátopek v Milné u lipenského jezeraZdroj: Deník / Jaroslav SýbekNatáčení je zhruba v polovině. Na 23. den přijelo do Milné 208 komparzistů, většina z Českých Budějovic, hrstka z Českého Krumlova. Sledují, jak běží Emil Zátopek marathon.

Podle výkonné producentky Darii Špačkové filmaři zvolili lokaci kvůli krásné krajině. „Jsou tu původní sloupy, to není obvyklé, málo drátů, je to tu dostatečně zalesněné a přitom jsou vidět louky,“ vysvětluje. Právě kvůli louce se museli posunout o kus dál. „Zemědělci ji zorali,“ nastiňuje komplikaci.

Snímek sleduje kariéru a život závodníka od dětství až do jeho sportovního vrcholu do olympiády v Helsinkách. Začíná rozhovorem s běžcem Ronem Clarkem. „Ztvární ho zahraniční herec, ale jméno zatím nezveřejníme,“ nechce ho prozradit Daria Špačková.

Výstava klauzurních prací studentů v Prádelně v Českém Krumlově.
Jiný pohled na město Český Krumlov představují studenti architektury

Herec Václav Neužil ml. v roli Emila Zátopka vybíhá už popáté, za ním skupina závodníků. Někteří jsou komparzisté, jiní tzv. Hobbíci. „Rádi běhají. Musí být věrohodné, že to není poprvé,“ vysvětluje Daria Špačková.

Přihlíží jim Miroslav Čapek v manšestrovém saku a klobouku. „Šel jsem po Lannovce a dostal jsem leták o komparzu,“ vypráví, jak se zde ocitl. „Kamera zabírá běžícího Zátopka zepředu, my ho povzbuzujeme,“ líčí úkol. „Hlavně, že je už teplo,“ dodává. Fandí také pětice sedmnáctiletých atletů z Českých Budějovic. Jednoho z nich podpírají dobové berle. „Nohu mám skutečně zraněnou,“ tvrdí Ondřej Glazar.

Vinobraní na Tramíně tradičními a ekologickými postupy.
VIDEO: Vinobraní v Krumlově na Tramínu slibuje pozdní sběr

Natáčení filmu Zátopek v Milné u lipenského jezeraZdroj: Deník / Jaroslav SýbekVáclav Neužil dopíjí kávu a shootmaker, auto s kamerami a režisérem Davidem Ondříčkem, už startuje. „Našel jsem v sobě běžce,“ přiznává herec.

Petr Vačlena v záběru není. Původně stál také v davu. „Pak mi dali na krk foťák a nakonec hraji kameramana na motorce, ta se ale rozbila,“ krčí rameny muž s kladným vztahem ke sportu . „Chodím tancovat, občas máme prvorepublikové tance, tak jsem zvyklý,“ říká na adresu svého kostýmu. Jeho motorku zřejmě opravuje Petr Hošťálek z českobudějovického motoristického muzea. „Zapůjčil jsem jinou, ta teprv půjde na scénu. Tuhle dáváme dohromady,“ ukazuje.

Životopisné drama o Emilu Zátopkovi v režii Davida Ondříčka. Hrají Václav Neužil a Martha Issová, kteří oba podstoupili náročný trénink. Herec změnil podobu. Vyholovali mu čelo a upravovali tvar uší, aby byl co nejpodobnější předloze. V maskérně stráví dvě hodiny denně. Premiéra srpen 2020.