„S nápadem renovovat tuto památku jsme přišli někdy před třemi roky. Následovalo plánování, ale především shánění finančních prostředků. Vstříc nám vyšel krajský úřad, jemuž za dotaci v rámci grantu mnohokrát děkujeme. Nakonec se opravy vyšplhaly na padesát tisíc korun, ale věříme, že dobrá věc se podařila a obec se má čím chlubit," míní Tomáš Pour, hlavní iniciátor akce.

Zapojili se do ní i další obyvatelé obce. A sláva stála za to. Pod režijní taktovkou Josefa Loučíma nastoupili místní dobrovolní hasiči jako čestná stráž. Veleli jim členové českobudějovického vojenského historického klubu v nefalšovaných c a k. uniformách. Celý akt slovem provázel zkušený českobudějovický divadelník Jiří Havlín.

Obnovený pomník v obci Sedlce.Houslovými skladbami podkreslil celé dění koncertní mistr jihočeského divadla Václav Plášil. Na úvod zahrál řízný Radeckého marš. Nastoupenou čestnou stráž pozdravil Rakouskou hymnou a na přidal i současnou českou hymnu. Své osobní vzpomínky na odhalení pomníku v roce 1934 přidal pamětník tehdejší slávy Stanislav Klimeš.

„Osobně si moc cením iniciativy místních obyvatel i chalupářů, kteří se o obnovu pomníku zasloužili, každý svým dílem. Jsem ráda, že obyvatelé obcí s takovými nápady přicházejí a dokáží je realizovat. A Sedlčtí patří k nejagilnějším," chválí si Růžena Balláková, starostka Svatého Jana na Malší, pod který osada spadá.

Jako další příklad uvádí i počin místních dobrovolných hasičů. „Po tříleté odmlce se přihlásili k závodnímu hasičskému sportu, a tak jim v příštím roce, kdy budou zase závodit, určitě budu držet palce," usmívá se starostka Růžena Balláková. Že nejsou bez šance, dokázali zdejší hasiči na závěr slavnostního odpoledne, kdy předvedli, co se již ze svého sportu naučili. Sekundovat jim přijeli i jejich kolegové z Chlumu nad Malší i Svatého Jana nad Malší. Nu a potom se již jen diskutovalo a obyvatelé pomalu spřádali v místní hospůdce plány na další společné akce.

PETR VITOŇ