Na statek u Plané, kde stáj sídlí a který zdědili po manželově babičce, si Alena Čapčuchová Procházková přivedla prvního koně v roce 2001. "Přesně 17. listopadu budeme mít koně 20let," říká paní Alena. "Jezdila jsem a přivezla jsem si koně sem. Když jsem jela po Plané, lidé se ptali, bylo to pro ně zajímavé a chtěli vědět, jestli také jezdíme pro veřejnost," vzpomíná milovnice koní a dodává, že časem pouvažovali a v roce 2007 zřídili stáj, zapsali ji pod hlavičku České jezdecké federace a teď si může každý zájemce vyzkoušet pohled na svět z koňského hřbetu, pokud se udrží v sedle. O samotné koně se stará hlavně majitelka stáje, ale technické a těžší práce zastává především manžel po svém zaměstnání. "Bez něj by to nešlo," zdůrazňuje Alena Čapčuchová Procházková.

Ve stáji je sedm koní pro obvyklý jezdecký výcvik pro dospělé i pro děti. "Jezdíme celoročně za jakéhokoliv počasí. Prázdniny neprázdniny, Vánoce nevánoce," říká jezdkyně z Plané, která je také veterinární techničkou a instruktorkou jezdectví.

Hobby závody pro amatérské jezdce zde pořádají od roku 2009. V poslední době ovšem kalendářem značně zamával koronavir. "V dubnu jsme závody museli zrušit. Měli jsme je v červnu a v září. V rámci covidu bylo hodně omezení. Ale splnili jsme je. Zdravotníci ale všechno kontrolovali. Nikdo neremcal. Když už lidi chtěli přijet, byli s tím srozuměni. Dělali jsme si legraci, že máme bezpečnou zónu," poukazuje paní Alena na testy, které museli účastníci podstoupit a doložit.

Na poslední akci v září napočetli sto startů, nadšenci do koní se vyhecovali a dorazili v mimořádně hojném počtu. Přálo i počasí. Na závodišti se jezdci s koňmi střídali od osmi ráno do sedmi večer. "Je to výkonnostní sport, teď to prořídlo, jezdců ubylo. Je méně stájí, které se zabývají klasickým jezdeckým výcvikem a je i finančně a časově náročné vyvézt jezdce na oddílových koních na závody. Dříve jsme dělali závody každý měsíc," popisuje situaci v amatérském výkonnostním ježdění Alena Čapčuchová Procházková s tím, že nyní stáhli program na tři akce v roce, protože obvykle přijede mnohem méně účastníků, než bylo teď. Kdo by se chtěl na závody v příštím roce podívat, najde jejich přesné termíny na webu stáje ZDE.

V Plané sice pořádají závody také proto, aby si síly s ostatními poměřili i domácí jezdci, ale na každou soutěž je třeba zajistit zdravotníka, veterináře, rozhodčí, což znamená finanční výdaje, na které vybrané startovné nestačí. Tím více pořadatelé oceňují podporu od sponzora, kterým je tradičně JihoTech, strojírenská firma, která se věnuje třeba zpracování plechů, z nedalekých Homol. Zářijové ježdění bylo letos poslední, ale v Plané už přemýšlejí nad příštím rokem.

Koncem října měli brigádu spojenou se stájovou schůzí a následně posílali na jezdeckou federaci plán závodů na rok 2022. "Musíme se podívat i na ostatní stáje," naznačuje Alena Čapčuchová Procházková, že je třeba termíny sladit, aby se vyšlo jezdcům co nejvíce vstříc. Kdo by se chtěl na závody podívat, bude vítán, i kdyby předtím nikdy ani neseděl na koni.