Sedmikráska obecná nebo popenec obecný (podobný mateřídoušce) vyhrály, pokud se týká počtu pozorování na území jihočeské metropole na přelomu dubna a května, když se dobrovolníci zapojili do mezinárodního projektu. Z fauny byly nejčastěji pozorované ruměnice pospolná a včela medonosná. V Budějovicích se zapojilo 86 lidí.

Letos se konal 8. ročník celosvětové výzvy City Nature Challenge. „České Budějovice se do této mezinárodní čtyřdenní akce, kdy lidé fotili přírodu ve městech, zapojily podruhé. A nevedly si vůbec špatně. V počtu pozorování se umístily na 164. příčce ze 482 měst z celého světa," uvedla Daniela Procházková, referentka publicity Biologického centra Akademie věd ČR, které se na organizaci akce podílelo.

Vybrané pohřešované a hledané osoby v Jihočeském kraji.
Podívejte se, koho hledá policie. Děti, lupiče i podvodníky

Během čtyř dnů od 30. dubna do 1. května v rámci výzvy City Nature Challenge víc než 66 tisíc pozorovatelů ze 44 zemí vyfotografovalo přes 1,9 milionu organismů, které byly zařazeny do více než 57 tisíc druhů. Zcela nejúspěšnějším městem letošní výzvy byla bolivijská metropole La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 127 tisíc.

Dva tisíce pozorování

A jak si vedly České Budějovice? Do výzvy se zapojilo 86 lidí, kteří zaznamenali přesně 2111 pozorování. Pozorované organismy byly rozřazeny do celkem 628 druhů. S těmito skvělými výsledky se Budějovice umístily na 164. příčce ze všech měst světa (o šest příček lépe než loni) a předběhly tak sedmkrát početnější Frankfurt nad Mohanem nebo šestkrát větší Glasgow. V rámci republiky se naše město umístilo na 3. místě. Zvítězila Praha s více než 14 tisíci pozorováními, která celosvětově obsadila úžasné 29. místo a v rámci Evropy skončila čtvrtá. Druhým nejúspěšnějším českým městem bylo Brno (5801 pozorování). Uherské Hradiště si připsalo 797 pozorování.

Loňský král budějovického majálesu Martin Tetour z Biskupského gymnázia.
Kandidáty na krále majálesu poslali na Černou věž a Kleť. Dělali i klauny

Mezi nejčastěji focenými druhy na území Budějovic byly sedmikráska obecná (27x) a popenec obecný (24x), ze zvířat ruměnice pospolná (23x) a včela medonosná (22x). Účastníkům výzvy se v Budějovicích podařilo zachytit i vzácnější a ohrožené druhy, a to zejména v lokalitě Vrbenských rybníků. Mezi ptáky to byli kriticky ohrožený kolpík bílý (vyfocen 1x), kvakoš noční (1x), potápka černokrká (1x) či zrzohlávka rudozubá (7x), také polák velký (5x), který byl vyhlášen ptákem roku 2023. Mezi vzácnějšími rostlinami pak figurují orchidej prstnatec májový (1x), ďáblík bahenní (1x) nebo ostřice vyvýšená (4x).

Nejaktivnějším pozorovatelem byl uživatel „paddingtonfamily“ s 329 pozorováními a 229 zaznamenanými druhy. 

City Nature Challenge v Budějovicích organizovalo Biologické centrum AV ČR s podporou a pod záštitou města  České Budějovice a primátorky Dagmar Škodové Parmové. Globálně ji koordinuje Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědné muzeum v Los Angeles.