Délkou 698 centimetrů překonal skoro o metr dosavadní rekord Hamburku. „S myšlenkou přišel místní Lions club, který akcí obohatil program zdejších slavností na nákupní třídě města,“ napsal pasovský deník PNP.

Před zraky diváků tam byl dopraven v okapové rouře téměř sedmimetrový vuřt a dvě hodiny vařen v horké vodě. Poté byl společnými silami z roury vyjmut a založen po extrémně dlouhého bílého chleba. Četní zájemci si pak kousek zakoupili. Výtěžek – 200 eur – organizátoři věnovali na léčbu rakoviny.

Hroby pod stromy

V Bad Füssingu vysvětili nový přírodní lesní hřbitov. Na ploše 3000 m² je 300 stromů, převážně dubů, buků a javorů, mezi nimiž nyní mohou být zájemci pohřbeni. Prostor zpestřují žulové balvany. Starosta lázeňského městečka Alois Brundobler připomněl, že stále větší individuální svoboda přání se nemůže zastavit ani u vyřizování posledních věcí člověka. Obce jsou podle něho konfrontovány s nejrozličnějšími představami, což platí obzvlášť pro Bad Füssing, kde žijí lidé z celého Německa.

S přáním uložení ostatků mimo tradiční hřbitovy se podle PNP setkávají i správy dalších nejméně deseti obcí regionu. Přestěhováno bylo také už několik uren. „V přírodním hřbitově jsou možné různé způsoby ukládání,“ informuje pasovský list. „Společné jim je to, že ostatky zemřelých jdou do země v kompostovatelných urnách z materiálu na bázi škrobu. Rezervovat si lze místo pod stromem nebo kamenem, které pak může být označeno malou tabulkou se jménem a daty zemřelého. Možné jsou i částečně anonymní pohřby, kdy místo není opatřeno jménem, ale rodina o uložení ví, či pohřby zcela anonymní. Pak ale obřad proběhne bez účasti katolické církve, pro niž člověk ani smrtí neztrácí své jméno. Evangelíci to nevidí tak přísně,“ píše PNP.