Ten později pronikl za ne zcela jasných okolností na veřejnost. Nejprve koloval pouze po radnici, ale dnes se jím baví i lidé mimo ni.

Starosta Tomáš Jirsa ani místostarosta a zastupitel pověřený řízením městské policie Pavel Dlouhý v tom neviděli problém, takže Hubinger setrvává ve funkci i nadále. A to přesto, že podle svých slov po zveřejnění záznamu sám nabídl svému nadřízenému rezignaci. Ten ji ale nepřijal, údajně s ohledem na velmi dobré pracovní výsledky, kterých vrchní strážník v posledních čtyřech letech dosáhl.

Samotný Karel Hubinger událost nepopírá, tvrdí však, že záznam natočil v době osobního volna a jeho zveřejnění označuje za pomstu dvou podřízených, se kterými se dostal do sporu kvůli údajnému porušování pracovních povinností. Jeden z nich už od konce roku u městské policie nepracuje. „To video jsem nikde nešířil.Vymazal jsem ho, akorát zůstalo v počítači v koši. Jeden z kolegů ho objevil a další kolegové ho pak roznesli. Tímto způsobem se dostalo na veřejnost,“ hájí se Hubinger.

Lhal kriminalistům?

Dodává, že vypjaté vztahy na pracovišti dokonce dospěly tak daleko, že mu někdo kvůli šíření záznamu vykradl šatní skříňku. Ve čtvrtek 22. září proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele a případem se začali zabývat kriminalisté.

Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé dospěli na konci listopadu k velmi překvapivému závěru. „Kriminalisté zjistili a prokázali, že se skutek vůbec nestal. Případ tak byl odložen,“ potvrzuje Tupá.

Zarážející je také fakt, že celý přibližně pětačtyřicetiminutový záznam vznikl bez vědomí a souhlasu Hubingerovy sexuální partnerky. Ta vejde do kanceláře až poté, co šéf strážníků zapne na stole umně schovanou kameru. Nejprve se líbají, žena poté jen ve spodním prádle začíná ometat „pavučiny“ v rozích místnosti. Následuje samotný pohlavní akt. Po jeho ukončení si Hubinger hrdě poklepe na nášivku městské policie na košili a kameru zas nenápadně vypíná.

„Práce jako taková tím nebyla dotčena. Mám záznamy o tom, že ten den jsem udělal práce hodně, jak dopoledne, tak odpoledne. Toto se odehrálo pouze v době mého volna,“ komentuje vrchní strážník.

Jeho přímým nadřízeným je místostarosta Pavel Dlouhý. On sám záznam neviděl a prý má o něm jen velmi málo informací. Přesto jej však považoval za soukromou záležitost obou hlavních aktérů. „Podle mého to není neobvyklá věc. Vím, že on i ona jsou rozvedení. Nejprve se toto video šířilo mezi pracovníky městského úřadu. Zaujalo mě na tom především to, že se dostalo do jiných rukou nelegálně,“ reagoval Dlouhý.

Podobný názor má i starosta Tomáš Jirsa. Zdůvodňuje to tím, že asi před třemi měsíci se Hubinger za své jednání omluvil na poradě zaměstnanců radnice , a tím pádem starosta považoval záležitost za vyřízenou. Přestože ji v každém případě označuje jako politováníhodnou, k potrestání či odvolání šéfa strážníků prý nemá důvod. „V pracovně-právních předpisech jsme nenašli žádný argument, který by nám umožňoval pana Hubingera za toto pracovně postihnout,“ zdůrazňuje Jirsa.

Za jediný skutečný problém tak považuje možnou ztrátu Hubingerovy autority. V souvislosti s tím může dojít i ke snížení morálního kreditu celé městské policie. „Je to veliké faux pas a politováníhodná nepříjemná událost. Měli jsme však za to, že se jedná o soukromou věc dvou lidí. Pokud se tato kauza rozšíří, panu Hubingerovi asi nezbyde nic jiného, než aby kvůli tlaku veřejnosti na svou funkci rezignoval,“ nastínil Jirsa.

Jak to mají jinde

„Všichni strážníci obecní policie si musejí být vědomi morální odpovědnosti, která je dána jejich postavením, a musejí se stále snažit žít podle nejvyšších možných kriterií morálních hodnot a profesionální policejní práce.“
(Etický kodex strážníků Městské policie z Hrádku nad Nisou)

Jak byste se zachovali, kdyby váš podřízený ve vedoucí funkci natáčel na pracovišti pornografii? Tuto otázku včera Deník položil představitelům několika jihočeských měst a společností. Zde jsou jejich reakce.

Miroslav Stejskal, předseda Asociace strážníků ČR: „Využití prostor a technického vybavení městské policie k jiným než pracovním účelům je zcela jednoznačně naprosto nepřípustné. I když se přestávka na oběd nezapočítává do pracovní doby, stále se to vztahuje k pracovišti, které má zvláštní režim. Naprosto nepřípustné je to i z morálního pohledu, protože v kanceláři jsou dokumenty a osobní údaje zaměstnanců a nikdo nikdy zcela nevyloučí fakt, že je může civilní osoba nějak zneužít. Nedovedu si představit, že by takové jednání měl někdo akceptovat. Pokud je to dobrý strážník, může jako strážník pracovat i nadále, ale určitě ne ve vedoucí funkci.“

Martin Malý, starosta Prachatic: „To nemyslíte vážně! Takového člověka bych okamžitě kázeňsky potrestal. Nejsem puritán, ale soukromé aktivity do kanceláře nepatří, ať již jsou jakéhokoliv druhu, a takové už vůbec ne. K těm jsou rozhodně určeny jiné místnosti. Pracoviště je určeno k práci. Naši zaměstnanci mají všichni v popisu práce jasně uvedeno k čemu mají svěřené předměty a prostory využívat, a to také podepsali.“

Jiří Fišer, starosta Tábora: „S takovým velitelem městské policie bych se dohodl na tom, aby dal výpověď. Podle mého názoru by už neměl žádnou autoritu. Tím, že by zůstal, by snížil prestiž celé městské policie.“

Pavel Vondrys, starosta Strakonic: „Nevím, co na to odpovědět, protože neznám podrobnosti. Ale pokud je to tak, jak je prezentováno, tak takový člověk nemá všech pět pohromadě a nemůže takový post, jakým je vedení městské policie, zastávat. Nerad bych se ale pouštěl do závěrů, protože to řešit nemusím.“

Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce: "Z hlediska pohledu občana je to neetické až hloupé. Z hlediska pohledu zaměstnavatele se podle mého názoru jedná o hrubé porušení pracovní kázně a podle tohoto ustanovení bych zřejmě postupoval. Takovýto člověk by samozřejmě ztratil morální kredit nejen před svými podřízenými, ale i před občany."

Radka Pistoriusová, regionální mluvčí Českých drah: „Kdyby se něčeho podobného dopustil třeba přednosta stanice, bylo by to pro České dráhy absolutně nepřípustné. Pracoviště je přece pracoviště a mají se na něm konat pracovní úkony, a nic jiného. Je úplně jedno, jestli by se tam natáčelo v době polední pauzy nebo třeba večer po práci. Nevím, jestli by celá záležitost skončila rovnou výpovědí, ale určitě bychom postupovali v souladu se Zákoníkem práce. Zřejmě bychom zjistili i porušení pracovní smlouvy, v níž máme napsáno, kde se práce vykonává a co je dovoleno.“

Radomír Heřman, jihočeský policejní ředitel: „V prvé řadě bych to nechal pořádně prověřit. Kdyby se ukázalo, že se toto tvrzení zakládá na pravdě, jednalo by se o závažné porušení služebních povinností i etického kodexu. Nepřípustné je to i z morálního hlediska.“