Třiačtyřicetiletý Sapík minulý týden rezignoval na pozici vedoucího, ve středu s ním fakulta ukončila pracovní poměr. Jak zjistil Deník, mail upozorňoval na dva články, z nichž jeden byl v angličtině. Rektor univerzity Václav Bůžek dostal 26. března anonym podepsaný Skupina studentů PF JU, kde stálo, že některé části prací Sapík opsal. Děkanka fakulty Alena Hošpesová pak ustavila komisi, která obvinění potvrdila.

„Z katedry jsem pak v pondělí dostala další informaci, že rozsah těch pochybení je podstatně širší. Ve středu jsme jednali s panem docentem Sapíkem a po vzájemné dohodě jsme rozvázali pracovní poměr. Neudělala jsem to ráda, ale byla jsem postavena před fakta, a jestliže chci, aby tato instituce poskytovala určitý standard, domnívám se, že jsme to takhle udělat museli,“ řekla děkanka Alena Hošpesová.

Miroslav Sapík, který nyní čerpá dovolenou, přiznává, že jde o lidské selhání. Zároveň ale zdůrazňuje, že to v žádném případě neudělal úmyslně.
„Selhat může každý člověk, systémová chyba může nastat. Jsem si toho vědom, a proto jsem učinil ty jednotlivé kroky. Je to lidské selhání, ale nebyl v tom rozhodně žádný úmysl, a jsou to sborníkové věci, není to kvalifikační práce. Je to pro mě absolutní zklamání z toho celku. Beru, že člověk pochybí, to je přirozený jev, píše o tom mnoho autorů. Můj momentální pocit je psychická újma,“ reagoval Sapík, který přednášel filozofii i manažerskou etiku.

Jeho manželka upozornila na to, že celá kauza začala poté, co její muž podal písemný návrh na personální změny na katedře. Tu nyní vede fyzik Petr Adámek, který je zároveň proděkanem pro vědu. „Je to logické, patří to do oblasti jeho zájmu,“ zdůvodnila děkanka.

Pracoval rychle

Sapíkovy práce zkoumala komise, ve které byli Dalibor Tureček z filozofické fakulty, Tomáš Machula z teologické fakulty a výše zmíněný Adámek. Redakce se je včera marně pokoušela zastihnout.

Helena Pavličíková z katedry společenských věd, která se Sapíkem publikovala, říká, že o jeho chybách neměla tušení. „Nikdy mě to nenapadlo, byl to kolega, který se mnou chodil do výuky, tu jsme si rozdělili. Každý publikuje tak, že studuje v knihovně. Docent Sapík pracoval rychle a vše odevzdával v termínu. Je mi líto, že se to stalo a mělo toto pozadí,“ uvedla Pavličíková.

Studenty zpráva o Sapíkově propuštění hodně překvapila. Například biolog Vojtěch Kasalický, člen akademického senátu univerzity, byl docela zaražený. „Na druhou stranu mě tak nepřekvapuje, že je to na pedagogické fakultě. Ocenil bych, že takhle rychle jedná sám děkanát. Ten učitel teď nemá co učit, je zdiskreditovaný,“ podotkl Kasalický.

Rozhovor s děkankou PF JU Alenou Hošpesovou najdete v pátečním vydání Deníku.