Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sekera připomíná purkmistra

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Sekyru zaseknutou do knihy, kožené vazby s mosazným kováním nebo jiné skvosty knihařské práce mohou vidět zájemci do 5. října v budově archivu v Rudolfovské třídě v Č. Budějovicích. Výstava nabízí na pět desítek originálních knižních vazeb.

29.9.2007
SDÍLEJ:

Jednu z knih vystavených v budově archivu v Rudolfovské třídě zdobí i sekera. Autorkami této „vazby“ jsou studentky Adéla Bachtíková a Barbora Havelková ze Střední průmyslové školy grafické Praha. Foto: Edwin Otta

„Celkem se zúčastnilo padesát jedna autorů, před třemi lety jich bylo devatenáct,“ uvedl za organizátory akce restaurátor Ladislav Černý.
Druhá archivní knihvazačská přehlídka, kterou uspořádal českobudějovický státní okresní archiv, měla tři kategorie. „V první skupině byli pracovníci archivů, ve druhé studenti středních a vysokých škol a ve třetí umělečtí knihvazači a další účastníci,“ vypočetl ředitel archivu Vlastimil Kolda.
Soutěžící dostali ve složkách na volných listech neoříznutý a nijak neupravený text knihy s příběhem Ondřeje Puklice ze Vztuh. Purkmistr královského města, straník krále, byl ubit svými odpůrci v době vlády Jiřího z Poděbrad a má dnes pamětní desku v Krajinské ulici.


Způsobů zpracování se sešlo nepřeberně. Ve třetí kategorii například zvítězila Karina Sojková z Litomyšle s celokoženou vazbou zdobenou mosazným plechem, která odpovídá stylu 15. století, kdy Puklice žil. „Těší mě to,“ usmál se autor knihy Daniel Kovář nad tolika variantami a osobní sympatie přiznal k pergamenové vazbě manželů Stašových z Radošovic. Útlá vazba se může pochlubit zlatou ořízkou (pozlacenou horní hranou oříznutého knižního bloku – listů) a kaligrafickým nápisem tuší.


„Přišla jsem se podívat na doporučení. Jsou to zajímavá řešení,“ zmínila nad exponáty Jarmila Viktorová z historického klubu při Jihočeském muzeu. Přehlídky se zúčastnila i současná česká „esa“ v knihvazačském oboru Jan Sobota z Lokte a Jiří Fogl ze Žamberka.

29.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení