Šel po ocelovém laně o průměru čtyři centimetry téměř tři kilometry více než tři hodiny, napsal linecký deník Volksblatt. 200 metrů před horní stanicí lanovky musel vzdát pro silné křeče v nohou, ale vlastní cíl pro tuto horu už měl v tu dobu splněn – zdolal stoupání 52 procent, největší, jaké kdy lanochodec vyšel.

Sousedi moc pijí?

Na 700 000 Rakušanů zachází podle expertů na drogovou závislost s alkoholem „problematicky“, 330 000 je na něm chorobně závislých. Napsal to list Volksblatt. „Počet lidí, kteří nikdy nepijí, je malý, konzum vína a piva je společensky akceptován,“ říká vedoucí specializovaného terapeutického zařízení ve Vídni Michael Musalek. Požaduje omezit přístup k alkooolu, například v kantýnách nebo na benzinových pumpách, a omezit reklamu alkoholu. Volá dále po tom, aby alkoholismus byl uznán za léčitelnou chorobu a zdravotní pojišťovny to akceptovaly.

„Božský“ nástroj

Rekordní počet patnácti alpských rohů byl ke slyšení ve skanzenu v dolnobavorském Tittlingu. Zahrály „Pozdrav z Javoru“, skladbu Seppa Bauera z Kirchbergu. Pasovský deník PNP připomněl, že dolnobavorské alpské rohy měří 360 centimetrů a jsou proto laděny v F–Dur. Jinak tyto nástroje vyráběné ze smrkového dřeva měří od dvou do šesti metrů.

Jedním z pionýrů jejich výroby v regionu je podle PNP 83letý Heinrich Jellbauer z Wipplingu. Zhotovit jeden roh mu trvá kolem 70 hodin. Velkou práci pak ovšem mají i hráči. Organizátor rekordní akce v Tittlingu Eckart Rössler k tomu v deníku poznamenal: „Říká se, že alpský roh je nástrojem božím. Jen pánbůh totiž ví, co z něj vyjde…“