Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou provází příběh o opuštěném hřbitově na skále, který byl za nevyjasněných okolností sice zřízen, ale nikdy se nezačal používat. Tato okolnost umožnila vybudovat tu čtyřhektarový zážitkový areál, který nabízí návštěvníkům odpočinek, zábavu i poznání. „Ani se mi nechce věřit, že už tu jsem takovou dobu,“ říká Barbora Šímová, provozovatelka muzea Semenec. „Poprvé jsem do tohoto areálu vkročila v roce 2004 a byla to láska na první pohled. A jak se zdá, i na celý život,“ dodává.

Každým rokem je areál Semence krásnější a každým rokem chce muzeum návštěvníky překvapit něčím novým, aby měli chuť se stále vracet a objevovat nová zákoutí areálu. Na jaře tu představí hned tři expozice najednou.

Geologický seminář.Geologický seminář.Zdroj: Semenec

Mineralogická expozice pod názvem Ze zemských pokladů bude otevřena na zahájení návštěvnické sezóny v sobotu 6. dubna. Má tisíc vzorků a je jednou z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic minerálů v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty. Sbírku uspořádal geolog Petr Rajlich. „Navíc se tu setkáte se zajímavými badatelskými prvky pro seznámení dětských i dospělých návštěvníků s vlastnostmi hornin a minerálů hravou formou,“ zve provozovatelka areálu a připomíná, že další z expozic, rozárium vytvořené v roce 2016, upravují zahradníci muzea do hezčí podoby.

Největší akcí bude otevírání zbrusu nového labyrintu, které se uskuteční 1. května během Koncertu pro stromy. Semenecký labyrint je kruhové keřové bludiště doplněné výstavou koláží Miroslava Huptycha na téma Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského díla. Od 11 h bude vernisáž a komentovaná prohlídka expozice s autorem koláží Miroslavem Huptychem, který vyhlásí soutěž pro děti – Rajské zvíře. Poté naváže ve 12.30 h představení Labyrint světa Víti Marčíka - osobitá interpretace Komenského díla. Divadlo je 80minutové; paralelně s ním bude probíhat dětská zábavná prohlídka s lektorkou. Hlavní hudební program začne v 15 h vystoupením budějovické skupiny Bonsai č. 3 a známé písničkářky Radůzy.

Přírodovědné muzeum Semenec je sbírkový park nad soutokem Lužnice s Vltavou. Na čtyřech hektarech naleznete expozice stromů, keřů, bylin, hornin a minerálů v kombinaci s důmyslnými aktivitami, na nichž si můžete sami vyzkoušet nejrůznější přírodní děje, zákonitosti a poznatky. Vítané ochlazení a dávku tajemna poskytne expozice Tajemství podzemního světa, naopak zahřátí a relaxaci Písečná duna nebo Jedlá zahrada. Kdo by se již nabažil touláním a hraním, může spočinout v hamakách ve stínu bříz, nebo na některém z mnoha odpočívadel u dobré kávy, čaje či limonády vytvořené z domácích bylin. Přírodovědné muzeum Semenec provozuje obecně prospěšná společnost Semenec, o.p.s., která v muzeu realizuje semináře, výukové programy pro školy, vzdělávací a volnočasové akce pro veřejnost. Další nabídku akcí, programů a prohlídek sledujte ZDE.