„Je tady příjemné prostředí, těším se, až tady posedím, jen se musí vylepšit počasí," usmívala se při slavnostním otevření nové zahrady Marie Švábová. Podle svých slov bude patřit spíše k těm klientům, kteří na zahradě chtějí relaxovat nebo diskutovat s ostatními, zvědavě si ale prohlížela i sportovní zákoutí.

Nechybí v něm například  stroj na protažení celého těla, ale ani  prostor pro hraní kuželek a dalších her. „Už jsem viděla, jak tu někteří hrají. Chystáme se na sportovní hry, na které k nám přijedou i účastníci  z jiných domovů," naznačuje Marie Švábová.

Jak dodává ředitelka domova Ludmila Hoffelnerová, první velkou návštěvu bude  nová součást zdejšího areálu hostit 11. září. „Naši obyvatelé na sportovní hry už pilně trénují, chtějí vyhrát," netají se smělými plány zdejších babiček a dědečků.

Jejich novou odpočinkovou zónu, která díky podpoře Jihočeského kraje a sponzorským darům vyrostla na místě, kde ještě nedávno byla jen louka, oceňují i příbuzní, kteří sem jezdí na návštěvy.  „Jsou rádi, že mohou společně posedět venku v hezkém prostředí, hodí se jim i sportovní koutek. Zatímco dospělí si povídají, děti si tu hrají," shrnuje poznatky sociální pracovnice Dana Červonyjová.

Nová zahrada je rozdělená na okrasnou a užitkovou, kde  mohou obyvatelé pěstovat různé plodiny. „Máme tu například kedlubny, ředkvičky, ale třeba i kanadskou borůvku, rybíz či maliník, zkrátka aby si měl každý na zahradě co utrhnout. Senioři se o rostliny i sami starají, zalévají je, zkrátka je to jejich zahrádka," zdůrazňuje Ludmila Hoffelnerová.

I proto má prostor pro zahradničení specifické vlastnosti. „Záhony jsou vyvýšené, aby se k nim nikdo nemusel ohýbat a aby se na ně dalo dosáhnout i z vozíčků. Kvůli horší pohyblivosti některých obyvatel jsou také vždy hned u zpevněných cestiček," vysvětluje ředitelka domova.