Na toaletu již nebudou muset chodit přes celou chodbu, od sprchových koutů zmizí vysoké schody a pokoje ozdobí nová okna. Taková vylepšení slibuje seniorům velká přestavba, která letos začne v Domově důchodců Dobrá Voda. Jihočeský kraj, coby zřizovatel domova, na ni vyhradil 140 milionů korun. Vše by mělo být hotové do konce roku 2012.

„Je to komplexní rekonstrukce. Bude se týkat celého zařízení a především nám umožní využít i prostory, které jsou v současné době prázdné,“ popsala ředitelka Jana Zadražilová. Upravovat se tak nebudou jen stávající pokoje, ale v moderní obytné místnosti se promění i bývalá uhelna, kotelna nebo prádelna.

O rozsáhlých změnách se na Dobré Vodě začalo uvažovat již v létě 2009. Jedním z hlavních důvodů byl nedostatek toalet a koupelen pro klienty. Na každou stanici, s výjimkou těch, které jsou v novějších nástavbových patrech, totiž nyní připadají pouze dvě sociální zařízení. O dva záchody se tak musí dělit zhruba 30 seniorů. Někteří to k nim navíc mají ze svého pokoje poměrně daleko.

Velká a bez bariér

To se týká například šestaosmdesátileté Marie Kudrnové. „Bydlím úplně na konci chodby, takže to mám nejdál. Sice se mi tu líbí, nejsem vybíravá, ale když se to nějak vylepší, budu samozřejmě moc ráda,“ vyprávěla seniorka, která žije v dobrovodském domově již třetím rokem.

Podle projektu by po rekonstrukci měla vždy ke dvěma sousedním pokojům připadat vlastní velká koupelna s bezbariérovým přístupem. „Chceme, aby zázemí klientů splnilo opravdu všechny standarty dnešní doby. U toalet musí být dostatek místa pro vozíčkáře, zmodernizují se také samotné pokoje,“ dodala Zadražilová. Celý objekt pak dostane nová okna, fasádu a inženýrské sítě. Ty jsou totiž stále původní z 60. let.

Upravovat se budou i deset let stará nástavbová patra. Zde už sice k pokojům patří sociální zařízení, ale to je podle Zadražilové malé a do sprchy tu vede vysoký nášlapový schod, který pro řadu seniorů znamená opravdu nepříjemnou překážku.

Projekt nezapomíná ani na zaměstnance. Dočkají se větší šatny. „Budeme mít pohodlí při převlékání i možnost se osprchovat. Postaví také moderní sesterny, takže se bude pracovat lépe,“ komentovala staniční sestra Renata Bosá.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly vyhlásil kraj minulý týden na rekonstrukci otevřené výběrové řízení. Práce by tak mohly začít v květnu nebo červnu. Vše se uskuteční za plného provozu a zřejmě tak trochu naruší běžný život obyvatel domova. „Samozřejmě nám to dělá starost a snažíme se vymyslet co nejlepší systém,“ zdůraznila Zadražilová. Přestavba proto začne od dosud nevyužívaných prostor. Jakmile tu vybudují moderní pokoje, přestěhuje se sem část klientů a dělníci zamíří do uvolněných místností. Takto se postupně prostřídají jednotlivé stanice, dokud všichni senioři nebudou bydlet v novém.

Zadražilová připomněla, že podmínkou smlouvy se stavební firmou bude přesně vymezená pracovní doba a senioři se o svůj klid nemusí bát. Například Marii Kudrnovou ale případné nepříjemnosti vůbec netrápí. „Já si z toho hlavu nedělám. Tak budeme chvíli někde jinde. Člověk občas musí udělat nějaký ústupek, aby se nakonec měl lépe,“ řekla.

Ubude 20 lůžek

Domov důchodců Dobrá Voda nabízí nyní 284 lůžek. Rozšiřováním pokojů o sociální zařízení by se kapacita neměla výrazně snížit. Ředitelka odhaduje, že ubude maximálně dvacet míst. „Myslím, že se nám to díky využití dosud hluchých prostor podařilo vymyslet dobře,“ zdůraznila.

Navíc by se podle ní měl zvýšit počet lůžek na oddělení se zvláštním režimem, kam se přijímají lidé s Alzheimerovou chorobou, různými formami stařecké demence a podobně. „V žádostech vidíme, že je po této specializované péči poptávka, takže jsme se dohodli, že zvýšíme kapacitu ze 30 asi na 43,“ doplnila.

Domov důchodců Dobrá Voda se začal stavět v dubnu 1960. Provoz tu zahájili k 1. říjnu 1963. Tehdejší kapacita objektu byla 306 lůžek, z toho 258 lůžek pro zdravé obyvatele a 48 lůžek pro nepohyblivé klienty.
Později se prostory trochu změnily, zaměstnanci totiž potřebovali místnosti s pomocným zařízením pro ošetřování ležících seniorů a další provozní pokoje. Zredukovala se tak kapacita na 270 lůžek.
Jako kompenzaci vybudoval domov v letech 2000 – 2002 nástavbu na poslední patro. Tím se kapacita zvýšila na současných 284 uživatelů, kteří obývají celkem devět oddělení a stará se o ně 160 zaměstnanců.