Co vše lze po obchodnících požadovat, vědí dámy, které uspořádaly soutěž o „Obchod přátelský k seniorům a osobám se zdravotním postižením". V rámci tohoto projektu testovaly na konci února a začátku března jedenáct supermarketů.

Jako nejvíce přívětivý se ukázal Globus, který jediný splnil všech třináct kritérií. Mezi ně patří třeba dobrá dostupnost MHD, dostatečný počet parkovacích míst, speciální pokladna pro postižené či bezbariérovost.  Jednou z hodnotících podmínek bylo i to, zda obchody nabízejí pro zákazníky vodu k pití, což ocení hlavně diabetici.

Druhé a třetí se umístily Terno a Tesco. Výsledky testu oficiálně vyhlásí na konci března náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Podle jedné z iniciátorek projektu Blaženy Frcalové se provozovatelé supermarketů zdráhali do soutěže přihlásit. „Nakonec jsme to vyřešily tak, že jsme je rovnou navštěvovaly a jednotlivá kritéria testovaly na místě," vysvětlila Blažena Frcalová.

Samotné testování trvalo tři týdny a zapojilo se do něj celkem třináct hodnotitelů. Akci uspořádalo Sdružení obrany spotřebitelů Jihočeského kraje ve spolupráci se Seniorskou občanskou společností  a Svazem diabetiků České Budějovice. Záleží jim na tom, aby se seniorům a zdravotně postiženým žilo v Českých Budějovicích dobře.

O to usilují i svými dalšími aktivitami. Dámy chtějí s hodnocením supermarketů pokračovat 
i v příštích letech. Nevylučují, že pro další ročníky budou upravovat kritéria. Sdružení obrany spotřebitelů soutěží rozšiřuje servis, který poskytuje zákazníkům během celého roku.