„Nejdál jezdíme do Vodňan, jinak máme seniory skoro ve všech domovech důchodců v okolí – na Dobré Vodě, v Libniči, v Dřítni, v Českých Budějovicích U Hvízdala i ve Staroměstské,“ vyjmenoval starosta Včelné Zdeněk Petr.


Seniorům chodí také gratulovat k životním jubileím a pořádají kulturní akce a vycházky. „Obecně každého seniora potěší jakýkoliv zájem. Nemusí jít o materiální dary, ale jsou vděční za projev zájmu, sounáležitosti, úcty,“ vysvětlil Vladimír Vurm, vedoucí katedry veřejného a sociálního zdravotnictví Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.


Ke kulatým narozeninám 85, 90, 95 let a po pětadevadesátce každým rokem chodí osobně poblahopřát vltavotýnským seniorům starosta města Karel Hájek. „Je to časově náročné, ale chodím,“ potvrdil.

Hlubočtí dostávají „na vitaminy“

K osmdesátinám obdrží vltavotýnští písemné přání, k dalším jubileím je už čeká dárkový koš. Na Vánoce město rozesílá vánoční přání a přispívá na konání kulturních akcí v domovech důchodců.


„Zhruba dvakrát ročně také zajdu do domů s pečovatelskou službou, navštívím seniory a vyslechnu jejich problémy,“ dodal starosta Týna nad Vltavou.
Osobně přeje k narozeninám seniorům ve svém městě i starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. „Chodím za všemi osmdesáti, pětaosmdesáti a devadesátiletými a zcela jistě i za lidmi, které dobře znám a za těmi, kteří pracovali pro město,“ řekl Jirsa.


Hlubočtí senioři od 75 let dostávají od města přání, květinu a dárkový potravinový balíček v hodnotě tří set korun. Osmdesátiletí a starší pak ke kulatému jubileu obdrží ještě dvě stě korun, o nichž na radnici žertovně tvrdí, že jsou „na vitaminy“.