Velká zima v bytech, přes noc pouhých 14 stupňů a na mytí jen ledová voda. V takových podmínkách museli několik dní žít obyvatelé Domu s pečovatelskou službou v Týně nad Vltavou. Město tu nechalo rekonstruovat kotelnu a proto vypnulo topení i teplou vodu. Několik seniorů na to doplatilo nachlazením.

„Byla to hrůza. Všichni jsme byli úplně promrzlí, museli jsme se hodně oblékat nebo shánět vlastní přímotopy. Navíc netekla ani teplá voda, takže jsme se od minulé soboty nemyli a vodu ohřívali jen na to nejnutnější,“ popsala důchodkyně Jana Nováková. Nyní je podle svých slov nemocná, má rýmu a kašel.

Podobně rozčilený je také další obyvatel domu a zároveň lékař Karel Maršík. Zdůraznil, že vypnutí topení se mohlo skutečně negativně podepsat na zdraví nájemníků. Především mu ale vadí, že s obyvateli nikdo předem nemluvil a o plánované opravě kotelny je neinformoval.

Tuto chybu uznal i starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek. „Správce majetku nám sliboval, že vše zařídí. Mysleli jsme tedy, že se s lidmi domluví. Bohužel se tak nestalo a proto se pochybením budeme zabývat na pondělním zasedání Rady města. Rozhodně vyvodíme personální důsledky,“ uvedl Šnorek.

Samotná rekonstrukce kotelny v chladných dnech na začátku topné sezóny však podle něj byla v pořádku. Město ji plánovalo celý rok, peníze se mu ale podařilo sehnat až nyní. „Z domu dlouhodobě unikalo teplo a lidé si stěžovali, že platí hodně za topení, takže ta investice byla potřebná. Když jsme nakonec získali finance, museli jsme se rozhodnout, jestli kotelnu opravíme teď nebo až na jaře. Šli jsme do rizika, protože jsme chtěli lidem už letos ušetřit peníze,“ vysvětlil starosta Šnorek.

Obyvatelé domu přesto vypnutí topení v říjnu kritizují. „Měli to udělat v létě. Řekli sice, že neměli peníze, ale to nás přece nezajímá, my si tu pravidelně platíme a chceme mít teplo,“ komentovala Jana Nováková.

Rekonstrukce kotelny začala na konci minulého týdne. Protože však ještě o víkendu bylo teplé počasí, radnice podle Šnorka nestihla jen jeden den topné sezóny. Ta totiž ze zákona začíná až když venkovní průměrná teplota dvakrát po sobě klesne pod třináct stupňů Celsia. Alespoň za tento jeden den by se ale nájemníci mohli dočkat odškodnění. „Na pondělním zasedání Rady města navrhu, abychom se s nimi nějak vyrovnali,“ uvedl Šnorek.

Od středečního večera se již v Domě s pečovatelskou službou normálně topí, krátkodobé výpadky byly jen během čtvrtka kvůli technickým problémům. Od pátka teče i teplá voda.

Oprava kotelny zasáhla také městskou polikliniku, která s Domem s pečovatelskou službou sousedí a odebírá teplo ze stejného zdroje. Tady se však podle starosty vše obešlo bez problémů. „Na poliklinice byla situace úplně jiná. Lékaři o vypnutí topení předem věděli, pochopili, že jim tak ušetříme peníze, a připravili se na to,“ popsal Šnorek.