Pro seniory bude napříště nutné, aby se vykázali průkazkou s předplatním kupónem (dohromady má doklad stát 35 korun). Dosud cestující nad 70 let jezdili v budějovické MHD zdarma. Podle obyvatele Pražského předměstí Františka Růžičky ale v mnoha jiných městech není zvláštní doklad pro tuto věkovou skupinu nutný. „Stačí ukázat pleš pod čepicí, vrásky ve tváři, tělo opírající se o berle nebo předložit občanský průkaz,“ říká František Růžička a diví se, proč nemůže dál platit dosavadní praxe. Podle vedení města jde ale o snahu získat představu o tom, kolik lidí MHD využívá. Nový doklad budou potřebovat všichni senioři, tedy i návštěvníci města. Jinak budou muset hradit obvyklé jízdné.

Výdej průkazek začne v srpnu.
Od 1. září budou potřebovat v budějovické MHD senioři nad 65 let průkazku a kupón (celkem za 35 korun). Děti od 6 do necelých 16 let budou potřebovat průkazku a kupón (25 + 200), stejnou výhodu mají dárci krve (držitelé zlaté plakety doktora Janského).

Od začátku srpna chystá Dopravní podnik města České Budějovice (DP) zahájení výdeje nových jízdních dokladů pro seniory nebo mládež. Nyní se finalizuje příprava softwaru, jak pro Deník uvedl Viktor Lavička, mluvčí DP.

Podle některých seniorů je vyřizování nového dokladu především zbytečnou administrativní zátěží. Dopravní podnik by však měl vyjít zájemcům o nové průkazy vstříc. Podle náměstka primátora Františka Konečného bude například možné, v případě, že si někdo nepřinese vlastní fotografii, nechat si udělat i fotografie na některých předprodejních místech. „Vychází to z podnětu seniorů. Pokud si někdo nepřinese vlastní fotografii. Bude to ale časově omezeno,“ říká František Konečný a dodává, že bližší podrobnosti služby budou ještě upřesněny. Průkazky vydané seniorům by také neměly být na obvyklých pět let ale na časově neomezenou dobu.

Také revizoři by neměli být na starší cestující tak přísní. „U seniorů předpokládáme, že si vše vyřídí během srpna. Pokud by se tomu tak nestalo, počítáme s přechodným obdobím, kdy budou pracovníci přepravní kontroly v rámci své činnosti informovat seniory o tomto opatření,“ říká Viktor Lavička s tím, že by hned neměly padat pokuty.

Nové průkazy mají třeba u seniorů posloužit dokonalejšímu přehledu o počtech cestujících. Případný průzkum doprovázený sčítáním by podle Viktora Lavičky nestačil. Neposkytl by dostatečně průkazná data.

Nová tarifní pravidla v MHD začnou platit od 1. září. Týkat se budou nejen seniorů, ale i dětí od 6 do necelých 16 let. Pro ty se chystá velká cenová úleva. Za roční kupón zaplatí jen 200 korun. Stejně jako držitelé zlaté plakety doktora Janského.

Za slevu pro mládež doplatí město dopravnímu podniku částku zhruba ve výši 20 milionů korun ročně.

Výdej nových průkazů: MERCURY CENTRUM, Nádražní 1759, v přízemí, Po – Pá: 6 – 19, Sobota: 8 – 12;
IGY CENTRUM, Pražská tř. 1247/24, Po – Ne: 7 -19;
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM, nám. Přemysla Otakara II. č. 2, dle sezónní otevírací doby;
SÍDLIŠTĚ ŠUMAVA, J. Opletala 29, Po – Pá: 7 -11 a 12 – 18;
ZÁKAZNICKÉ CENTRUM – PŘEDPRODEJ, Novohradská 738/40 (vedle vrátnice), Po – Pá: 6.30 – 16.