Ve středu se vyráží na Vysočinu utkat se silnou konkurencí maturant Ondřej Hlavatý z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka. „Budu soutěžit v kategorii P, programování. V ní budu řešit efektivní algoritmus. Je to složitější, protože počítáme jen na papíře a nemáme tak možnost ověřit si funkčnost algoritmu v praxi," říká devatenáctiletý student  a dodává, že tato podmínka dělá ze soutěže jedinou svého druhu.

Ondřej Hlavatý se na souboj se silnou konkurencí těší. „Většinu z nich znám a vím, že jsou lepší než já. Nemám proto žádná veliká očekávání. Strach ale nemám, spíš se na to těším," usmívá se Ondřej, který ve škole při hodinách programování občas pomáhá s výukou. „Programování ve věnuji už deset let, většinu toho, co budu v Jihlavě potřebovat, jsem se naučil sám," dodává.

Už teď pilně počítají úlohy na olympiádě v Jihlavě jeho spolužáci Ondřej Matějka a Václav Rozhoň. Ti soutěží v kategorii A, která je určena pro matematiky z maturitních a předmaturitních ročníků. Václav Rozhoň je ale teprve v sextě a soupeří tak s o dva roky staršími studenty. „Je to skoro génius, v krajském kole v kategorii A zvítězil," chválí sextána zástupce ředitele a matikář Petr Sokol.

Také Matěj Konečný z Gymnázia Jírovcova je teprve v sextě a jeho učitelé na jeho matematický talent nešetří pochvalnými slovy. To platí i v případě dalších dvou soutěžících, Ondřeje Mičky a Michala Punčocháře. „Jsou to velmi šikovní  studenti, matematice se věnují i ve svém volném čase, jezdí na soustředění a účastní se korespondenčních soutěží," potvrdila zájem studentů zástupkyně Lenka Kudrličková.