Online reportáž

Všichni nemocní jsou podle ředitelky krajské hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové v domácí izolaci a průběh jejich onemocnění je mírný. 

Jen za sobotu otestovali v českobudějovické nemocnici 39 vzorků, z toho 35 vzorků bylo s negativním výsledkem. Od začátku února do nedělní 14. hodiny bylo vyšetřeno v kraji celkem 173 podezřelých vzorků.

"Pro nás je důležité, že u všech šesti osob v kraji se jednalo o importovanou nákazu – ve třech případech z Německa, ve dvou z Rakouska a v jednom z USA. Zatím tedy neregistrujeme tzv. komunitní šíření, což je pozitivní, na druhou stranu skutečně opakovaně a velmi důrazně vyzývám osoby, které cestují do Německa nebo Rakouska v rámci pracovního povolení, k maximální opatrnosti a ohleduplnosti," doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Uzavření školy kvůli koronaviru. Ilustrační foto
Koronavirus: První případ na jihu, ICOM omezí autobusy

V souvislosti s podezřením na možnou nákazu je v karanténě na jihu Čech celkem 448 osob s nařízenou domácí izolací, z toho jen za sobotu 150 osob. Karanténní opatření nyní nově nařizují praktičtí registrující lékaři. Informovala o tom epidemioložka krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Koronavirus - Ilustrační foto
Česko tohle nikdy nepoznalo. Lidé jsou v karanténě, do práce i pro jídlo smějí

Na pohotovostní lince hygienické stanice 736 514 386 za sobotu a neděli přijali odborníci více než 700 hovorů. Prostřednictvím linek 155 a 112 pak jihočeští lékaři konzultovali s volajícími otázky jejich zdravotního stavu a linky byly vytíženy i v nočních hodinách. Počet vyšetřených osob se během neděle zvyšuje, jejich výsledky budou k dispozici nejpozději v pondělí dopoledne.

Jihočeské divadlo. Ilustrační foto.
Diváci jsou v karanténě. V hledišti údajně seděl člověk s pozitivními testy

Ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová prosí občany, aby krizové telefonní linky využívali skutečně pouze pro nezbytné zdravotní informace a jako zdroj obecných informací využívali například e-mailovou adresu koronavirus@khscb.cz nebo web www.koronavirus.mzcr.cz.

Prvním nakaženým Jihočechem byl muž z Prachaticka, druhým muž z krajského města.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník