U příležitosti nedožitých 90. narozenin bývalé první dámy se na vzpomínkové akci organizované Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové sešli symbolicky u jejího stromu v úterý 9. května v kampusu Jihočeské univerzity zástupci města, univerzity a další hosté. Památnou lípu zasadili společně představitelé univerzity a města v roce 2018.

„Byla to mimořádná žena, která neměla vždy na růžích ustláno. V úctě jí vzdáváme hold a obdiv, jak dokázala obstát v těžkých životních zkouškách. V roce 1990 založila Nadaci, kde aktivně působila až do své smrti. Starala se o ty nejpotřebnější, zdravotně a sociálně znevýhodněné, nemocné či bez finančních prostředků. Tento její významný odkaz by pro nás měl být inspirací, ve které chceme pokračovat,“ řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Jihočeský díl Stopy Járy Cimrmana se točil na Budějovicku, Jindřichohradecku i Písecku.
Stopy Járy Cimrmana v jižních Čechách sleduje Petr Brukner

V rámci setkání zazněla také Píseň pro Olgu v podání dětských pěveckých sborů, která vznikla jako vyznání jejímu hluboce lidskému poslání a jejíž autorkou je Aneta Langerová.

V prostorách Akademické knihovny Jihočeské univerzity bude až do 26. května k vidění výstava připomínající 20. výročí založení Výboru dobré vůle. Na 33 snímcích zobrazuje počátky jeho činnosti, setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Další fotografie zachycují prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče.