„Celé akce a zajištění bezpečnosti se zúčastní několik stovek policistů,“ říká jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

„Požádali jsme o pomoc i kolegy z jiných krajů.“

Bezproblémový průběh akce patří mezi hlavní priority, které letos jihočeští policisté mají.

Policisté budou například hlídat uzlové křižovatky, letiště v Plané, zámek a okolí Hluboké.

„Ochranu ústavních činitelů policie zajišťuje ze zákona, proto prosíme o toleranci a trpělivost,“ obrací se mluvčí na veřejnost. Lidí se prý ale třídenní setkání koncem příštího týdne moc nedotkne. „Víme, že se chystají také protestní akce, a i na nich budeme zajišťovat veřejný pořádek,“ dodala Kameníková s tím, že lidé mohou být klidní, že zloději zůstali bez dozoru.

„Bezpečnost v ulicích bude normálně zajištěna.“

Hasiči na zámku

Na setkání se připravují i hasiči. „Ze zákona je naším úkolem zabezpečit požární ochranu budov a účastníků, “ říká Nicole Hovorková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje „Úkoly budeme plnit tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost obyvatel kraje. Proto posílíme Krajské operační a informační středisko a vytvoříme novou jednotku pro zabezpečení úkolů plynoucích ze zajištění bezpečnosti zasedajících. Vyčleníme asi dvacet hasičů a na místě budou dvě naše zásahová vozidla,“ doplnila Nicole Hovorková.

Akce se dotkne samotného integrovaného záchranného systému kraje.

„Jako kraj se na akci podílíme z hlediska poskytnutí bezpečnostních opatření,“ potvrzuje hejtman Jiří Zimola. Ten koncem týdne svolal bezpečnostní radu kraje, aby se domluvili na spolupráci při zajištění důležité akce.

Setkání, která budou provázet bezpečnostní opatření, ovlivní atmosféru a život v okolí Hluboké.

„Prosíme proto obyvatele o shovívavost,“ pokračuje Zimola. „Setkání je jednou z akcí, které zviditelní nejen Českou republiku, ale i náš Jihočeský kraj a Hlubokou,“ dodal Jiří Zimola.