Další velkou dopravní stavbou v Budějovicích se v roce 2024 má stát severní spojka. Ředitelství silnic a dálnic ČR už chystá podklady pro výběrové řízení na zhotovitele. K zakázce se chce připojit i město.

Podle náměstka primátorky Petra Maroše je plánovaná silnice pro budějovickou dopravu mimořádně důležitá. Rada města proto v minulých dnech schválila zapojení do projektu. „V rámci severní spojky budeme investovat chodníky, vodovody, kanalizaci či veřejné osvětlení, tedy infrastrukturu, bez které se nová komunikace neobejde,“ vysvětlil Petr Maroš, který je náměstkem zodpovědným za investice.

Zboží zadržené celníky v roce 2023 na jihu Čech.
Celníci na jihu Čech zadrželi letos zboží za téměř 90 milionů korun

„Mám dobrý pocit z toho, že jsme pro realizaci téhle stavby udělali maximum. Jednání byla velmi náročná. Můj dík patří všem, kteří se na nich podíleli. Veškeré obtíže se podařilo překonat a všechno má teď rychlé tempo. Díky tomu nadále platí, že v létě 2024 by mohly začít samotné stavební práce a v roce 2027 by se po Severní spojce mohli projet první řidiči,“ dodal k celé stavbě hejtman Martin Kuba, který je zároveň budějovickým radním.

Nová komunikace propojí křižovatku u Globusu s Pražskou třídou. Předpokládaná hodnota zakázky je 2,577 mld. korun bez DPH, na město z toho připadá přes 47 milionů korun bez DPH.

K největším novoročním ohňostrojům bude opět patřit ten, který na 1. ledna 2024 připravují v Protivíně.
Protivín novoroční ohňostroj rušit nebude, Jindřichův Hradec výzvu respektuje

Podle Adama Kolouška z Ředitelství silnic a dálnic ČR nyní pokračuje příprava stavby. „Předpoklad zahájení výběru zhotovitele je na začátku roku 2024,“ uvedl už dříve pro Deník Adam Koloušek. Která část severní spojky by se stavěla jako první, to se zatím neví. „Jedná se o poměrně složitou stavbu,“ upozornil Adam Koloušek a dodal, že harmonogram je stále projednáván a není v tuto chvíli ještě uzavřen.

Nový podjezd v Kněžských Dvorech

Na severní spojce se nebude podílet Správa železnic, která měla hradit proměnu dnešního železničního přejezdu v Kněžských Dvorech. Místo přejezdu vznikne podjezd. Mimoúrovňová křižovatka v Kněžských Dvorech včetně nového mostu ale bude součástí investice ŘSD ČR. Předpokládaná doba trvání stavby je tři roky, ale ještě to bude upřesněno podle Adama Kolouška v dokumentaci pro výběr zhotovitele.

Proměna kvůli severní spojce čeká i kruhovou křižovatku u Globusu. V dokumentaci je navržena spirálovitá turbo-okružní křižovatka. Úpravy se budou týkat i Okružní a Nemanické ulice.