Cesta do světa rožmberských pověstí, stoupání na nejvýše položený hrad v České republice či projížďka bicyklem za jádrem. Takové zážitky nabízí milovníkům kol letošní cykloturistická sezóna, která bude oficiálně zahájena na konci dubna.

Celý rok je na jihu Čech ve znamení Rožmberků, otevření cyklosezóny se proto uskuteční v Třeboni. Akce s názvem Memoriál Petra Voka tu začíná 30. dubna v 10 hodin na Masarykově náměstí. „Připravili jsme trasu, která by měla být malou ochutnávkou třeboňské krajiny. Povede mimo jiné po hrázích rybníků Svět, Opatovický a Rožmberk, podél Nové řeky a Nežárky, k zámku Jemčina i do Evženova údolí,“ přiblížila Jana Jandová z Informačního a kulturního střediska. Cyklisté si budou moci vybrat ze dvou tras, kratší měří 42 kilometrů, delší 64 kilometrů.

Všichni účastníci obdrží před začátkem akce mapu s vyznačenou trasou, budou si jí moci stáhnout i do navigace. Dále dostanou průvodce, který poukáže na některá zajímavá místa spojená s Rožmberky a připomene pověsti a báje. Na cestě by navíc na cyklisty měli čekat členové ochotnického divadelního souboru s krátkou scénkou. „Po celou dobu bude také k dispozici jak zámek Třeboň, tak zámek Jemčina. Je možné se tam zajít podívat,“ doplnil starosta Třeboně Jiří Houdek.

Zájemci mohou na cestu do Třeboně zdarma využít autobusovou či vlakovou dopravu. Bude vypraven zvláštní vlak z Tábora do Třeboně a zpět. Odjezd z táborského nádraží bude v 8.04 hodin, místo je možné rezervovat na telefonním číste 606 813 706. Na Memoriál Petra Voka dále poputují cyklobusy po třech trasách. Autobus z Českých Budějovic vyrazí v 9 hodin, rezervace je možná na telefonu 383 809 214. Další dva cyklobuy pojedou z Písku, jeden přes Protivín, druhý přes Strakonice. Oba odjíždí v 7.30 hodin, místa se zamlouvají na telefonním čísle 725 781 031.

Již nyní je o Memoriál Petra Voka značný zájem, organizátoři tedy předpokládají, že by mohl padnout rekord v návštěvnosti. Ten dosud drží 350 cyklistů v Nové Bystřici.

Během sezóny se pak milovníci kol mohou zúčastnit celé řady dalších akcí. Jednou z nich je otevírání cyklistické sezóny Lipensko–Mühlviertel, které se uskuteční 7. května. Startuje se v 10 hodin z areálu Wellness Hotelu Frymburk. „Trasu jsme zvolili tak, aby účastníky seznámila se čtyřmi posledními investicemi. Povede přes dostavenou cyklostezku z obce Lipno nad Vltavou na přehradní hráz, opravenou cestu z osady Pasečná, opravenou stezku Schwarzenberského kanálu a novou cyklistickou stanici v rakouském Schönebenu,“ popsala Kristýna Štěrbová, asistentka ředitele hotelu.

I zde si mohou cyklisté zvolit ze dvou tras,kratší měří 40 kilometrů, delší 70 kilometrů. Obě ale vedou přes nejvýše položený hrad v České republice Vítkův Hrádek, kde účastníky přivítá pan purkrabí. Součástí programu je také možnost zdarma navštívit vodní elektrárnu Lipno.

Nejrůznější cyklovýlety se budou konat po celém kraji. Z Českých Budějovic například vyjede Švejkova cyklošedesátka, z Borova Jízda pro Rožmberskou růži. Na Temelíně bude možné vyrazit bicyklem za jádrem. Oficiální ukončení sezóny se ukuteční 24. září jízdou z Temelína a Strakonic na hrad Zvíkov.

Akce v roce 2011 (výběr)

30.4. Memoriál Petra Voka, Třeboň
7.5. Švejkova cyklošedesátka, České Budějovice
8.5. Vorařská 50, Týn n.Vlt.
21.5. Jízda pro Rožmberskou růži, Borovany
4.6. Bicyklem za jádrem, JE Temelín
11.6. Na kole z Borovan do Borovan

Cyklobusů pojede méně

Do své deváté sezóny vstupuje jihočeský dopravní systém cyklobusů Cyklotrans. Začne fungovat od 4. června. Letos poprvé však bude spojů ubývat.
„V druhé polovině loňské sezóny nám nepřálo počasí a především prudce narostla cena pohonných hmot. Bylo to tak dramatické, že jsme ještě nedávno nevěděli, jestli vůbec cyklobusy vyjedou. Nakonec ano, ale museli jsme mírně omezit některé spoje,“ vysvětlil Vladimír Votřel, koordinátor dopravního systému Cyklotrans.

Omezení se týká všech víkendových linek v červnu a září. Po dobu mimo letní prázdniny jsou zrušeny nedělní spoje, cyklobusy tedy budou jezdit pouze v sobotu. „Neděle byly výrazně slabší, takže jsme škrtali na nejméně využívaných spojích,“ zdůraznil Votřel.

Druhá změna zasáhne prázdninovou všednodenní zelenou linku. Zde se ruší spoje v úterý a čtvrtek, bude tedy zachován pouze pátek.

I přes letošní škrty je ale podle Votřela Cyklotrans nejrozsáhlejším systémem cyklobusů v rámci České republiky. Nabízí šest základních víkendových linek směřujících z Českých Budějovic do nejatraktivnějších oblastí jižních Čech. Modrá linka jezdí přes Prachatice a Vimperk na Kvildu, červená přes Český Krumlov a Volary na Kvildu, žlutá přes Týn nad Vltavou a Písek na Orlík nad Vltavou, zelená přes Jindřichův Hradec, Slavonice a Vranov nad Dyjí do Znojma, novohradská linka vede přes Trhové Sviny a Nové Hrady na Hojnou Vodu a vltavská linka přes Český Krumlov, Vyšší Brod a Černou v Pošumaví do Horní Plané.

V době letních prázdnin jsou víkendové linky doplněny ještě všednodenními. Každý pracovní den pak jezdí výše uvedená vltavská linka a šedá linka, která vede z Budějovic přes Prachatice a Volary na Kvildu. Zelená linka přidává o prázdninách k víkendovému provozu pátek.