Ve čtvrtek ji spolu s dalšími oceněnými včetně kategorie Firma roku převzal v budějovickém hotelu Gomel. V Jihočeském kraji se přihlásilo 348 soutěžících, což je třetí největší zastoupení v republice. Vítězové postupují do celostátního finále. Mezi podniky zvítězili táborští Envi – Pur, kteří vyrábějí zařízení na čištění a úpravu vody a vzduchu.

Poprvé v historii soutěže byl obhájen titul. Adolf Sieber, který se již deset let zabývá výrobou motocyklů pro dětskou a juniorskou kategorii, zopakoval své vítězství z roku 2006.

„Rozhodně jsem s cenou nepočítal, ale mám za sebou úspěšný rok, vyvinul jsem dva typy motocyklů s vlastním motorem a moje stroje vyhrály mistrovství republiky,“ reagoval vítěz.

V kategorii živnostníků rozhodoval příběh. Sieber vyhrál jednoznačně. Porota ocenila, že jeho činnost přesahuje hranice země. Titul mu udělila především za to, že stále vyvíjí nové technologie.

Boj o další místa však už byl velmi těsný. „Překvapilo mě, že se nejednalo pouze o formalitu, opravdu jsme se o umístění museli dohadovat,“ komentoval člen poroty Vladimír Buťa. Zaujal například příběh Dany Vařilové, která v panelákovém bytě skoro 20 let vyrábí originální textil.

Hodnocení firem bylo odlišné. Vedle názoru poroty organizátoři zohlednili ekonomické ukazatele. Suverénním vítězem se stala firma Envi–Pur. Porota vyzdvihla její výzkumnou práci a zkušenost s dotačními programy.

„Náš úspěch stojí na tom, že jako regionální firma trvale rozvíjíme nové technologie a hledáme moderní řešení při čištění odpadních a úpravě pitných vod,“ řekl jednatel firmy Milan Drda.

Letošní čtvrtý ročník obeslal zatím nejvyšší počet soutěžících. Raritou je, že se přihlásilo zhruba stejně živnostníků jako firem. „V předchozích letech vždy bylo mnohem více firem,“ uvedla manažerka soutěže Soňa Kotrbová.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ