V této souvislosti se například hovořilo i o případu nedávné klukoviny na praxi učňů z Třeboně, kdy jeden druhému přiložil přes kalhoty ke konečníku hadici kompresoru. Učeň utrpěl poškození vnitřností.

Jeho kamarád se nyní bude zpovídat z trestného činu ublížení na zdraví. „Ačkoli se šířily fámy, že se jednalo o šikanu, rozhodně se nepotvrdila,“ sdělila mluvčí jindřichohradeckého okresního policejního ředitelství HanaMillerová.

Podle jihočeského policejního mluvčího Jaroslava Berana speciální trestný čin šikana jako takový neexistuje.

Je většinou otázkou, jaké jednání vůči oběti bylo uplatněné. „Může to být ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a podobně,“ uvedl Beran.

Mladiství pachatelé

Letos již policisté na jihu Čech šetřili čtyři případy šikany, ve kterých se jednalo o čtyři pachatele do 18 let.

„Jakmile je pachatelem mladistvá či nezletilá osoba, šetří se v rámci speciálního procesu a není to trestný čin, ale provinění,“ vysvětluje Beran.

Prostor pro šikanu mezi mládeží se vytváří všude tam, kde se mladí scházejí nebo zdržují. Často jsou to školy, ale může to být i další prostředí.

„Motivem nemusí být jenom nějaká touha ubližovat, ale kolikrát se takový usurpátor chce předvést či vytáhnout před kolektivem, ukázat, co si může dovolit,“ pokračuje Beran a dodává, že hodně záleží i na tom, jakou mají třeba pedagogové důvěru svých žáků, a zda se přihlásí buď oběť, nebo nějaký svědek, který najde odvahu vše říci. Z tohoto pohledu je podle Berana dost případů neobjasněno, anebo o nich ani nikdo neví.

Obavy rodičů

Kolikrát ani rodiče netuší, co se s dítětem děje, anebo když se jim dítě svěří, tak v obavách, aby to ještě nezhoršili, do školy ani nejdou.

„Nevím, jak bych se zachoval, ale jít do školy, že syna někdo mlátí? Pak si na něho zasednou i učitelé. Spíš bych si na tu partu někde počkal. Jednou jsem se šel syna zastat a spíš se to proti němu obrátilo,“ říká otec z Jindřichova Hradce.

Více si můžete přečíst v ČbD 9.6. na straně 3.