VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Síla umění působí i přes časovou propast tisíců let

České Budějovice - Výtvarník Roman Brichcín vzpomíná: „Kromě Beatles se na domácím gramofonu otáčel i jazz, Mozart, Mahler, nebo Dvořákova Rusalka, chodili jsme na výstavy."

21.10.2014
SDÍLEJ:

Roman Brichcín.Foto: Deník/Edwin Otta

Přivedli vás k malbě a výtvarným činnostem rodiče učitelé nebo vlastní zájem?
Rodiče určitě tím, že nás učili  milovat kvalitní umění a mít ve velké úctě i samotné tvůrce. Bylo u nás doma hodně výborných knih, včetně výtvarných monografií, táta, ač psychiatr, se hodně vyznal v literatuře i filosofii, kromě Beatles se na domácím gramofonu otáčel i jazz, Mozart, Mahler, nebo Dvořákova Rusalka , chodili jsme na výstavy (dodnes vzpomínám na Šímovu výstavu v Bratislavě koncem šedesátých let) a třeba i do filmového klubu ( na filmy Andreje Tarkovského, Luise Buňuela , Viscontiho, Felliniho…) v tehdejším  českobudějovickém kině Vesmír. Ale jedním z iniciačních momentů byly jistě hodiny výtvarné  výchovy mého gymnaziálního pana profesora a výborného malíře Jiřího Zemana a pak bližší  seznámení 
s ním, které vyústilo v osobní přátelství.

Kdybyste se ohlédl do minulosti, oslovila vás dříve malba nebo nějaký jiný výtvarný směr?
Nevím, zda teď připomínám umění s velkým „U", ale 
v dětství jsem miloval komiks Jaroslava Foglara a Jana Fischera „Rychlé šípy".

Pamatujete si ještě na vytvoření první skutečné malby a prvního prostorového objektu?
Prvním takovým dílkem byl obraz českobudějovického hřbitova a kostela sv. Prokopa, který jsem namaloval temperou na sololitovou desku pro rodiče k Vánocům. Chodil jsem přímo na ono místo vždy večer, aby mne nikdo neviděl, a téměř potmě dělal náčrtky tužkou na vícero papírků, z kterých jsem posléze vytvořil celkovou kompozici.

Jste malíř, ale vytváříte i prostorové objekty. Kdybyste měl říct jednu nebo dvě výhody malby oproti prostorovému objektu a naopak, co by to bylo?
Těch prostorových prací 
ve srovnání s malbou, kresbou, grafikou je velmi málo, takže zde při srovnávání budu opatrný, ale ještě více než malba je  samotná  kresba  schopna spontánně zaznamenávat myšlenku. Nemusíte ani míchat barvu, ani barvu ředit, namáčet štětce ani připravovat hlínu,.. jako byste se v oné šťastné chvíli stal takovým kanálem, skrze který cosi proteče. Ani se nesluší to moc racionálně kontrolovat…

Měl jste v mládí nějaké vzory nebo alespoň oblíbené autory 
a mohl byste je přiblížit?
Prvním  velmi uctívaným malířem se stal v letech mého dospívání  Jan Zrzavý, který mě zcela a na dlouho uhranul svojí  duchovností, která se v sedmdesátých letech moc nenosila,  a kultivovanou barevností. V jeho obrazech se propojují kořeny české i italský vliv Fra Angelica, Leonarda, quattrocenta (období italské renezance – pozn. red.). Jan Zrzavý se tak tehdy stal takovým mým duchovním otcem,  mou branou do světa umění.

Máte vy sám v malbě nějaký oblíbený motiv?
Nemám oblíbený motiv. Naopak se stále snažím zůstat otevřený vůči všem poctivým 
a pravdivým výpovědím nejen ze světa výtvarného umění.

Jak obtížné je v malířství, kde už bylo vytvořeno nespočetně děl, najít vlastní výraz a vlastní cestu?
Podle mne je jen obtížné zvolit si, čemu  otevřený budete jako člověk obecně a na druhé straně, čemu se zavřete. Z té spleti pak zřejmě  vzniknou tzv. kořeny. Jaký člověk je, takové věci tvoří.  Je jedno, zda boty nebo obrazy. Ve středověku bylo hrdostí žáka navázat na svého mistra.

Chtěl byste poznat pravěké lovce, kteří vytvořili známé jeskynní malby ve Španělsku 
a ve Francii před mnoha tisíci lety?
Raději nějaké jeskynní umělkyně… udivuje mne, a to svědčí o důležitosti a síle umění, že takovýto signál, takovéto poselství dolehne přes tisíciletí až k nám a stále nás oslovuje. Opravdu velmi obdivuji jeskynní malby nejen francouzské a španělské , ale třeba i ty australské , na jejichž popularizaci participoval i Jan Jelínek z Antropologického institutu Moravského muzea 
v Brně.

Myslíte si, že je dnes ještě možné, aby někdo vytvořil sám nebo i na zakázku něco tak prostorově monumentálního, jako je Slovanská epopej od Alfonse Muchy? Aby v tom někdo viděl natolik smysluplný záměr, že by se do něj pustil?
Formálně a možná i obsahově je Muchova epopej úctyhodné dílo. Já jsem však, popravdě, stál ve větším vytržení  nad  „obyčejnějším"  portrétem od Alberta Giacomettiho nebo nad poškrabanou vězeňskou zdí ze vzpomínek malíře Aléna Diviše.

Mohl by designér radit malíři 
a naopak? Proč ano nebo proč ne?
To je jako by běžec na lyžích radil sjezdaři, jak nejlépe se vrhnout ze svahu… a oba mají na nohou lyže. Na druhou stranu zmíněný Mucha byl malíř i designér.

Vaše manželka se také věnuje umění, komentuje někdy vaše práce a vy její?
Vždy si s chutí poslechnu její názor. Je totiž neobyčejně bystrá a inteligentní. Přirozeně i já leckdy leccos utrousím na adresu jejích děl…

Má dnešní veřejnost kladný vztah k umění v časech, kdy největším nedělním výletem bývá nákup v hypermarketu?
Optimisticky  věřím a doufám, že  většina lidí se umí radovat i jinak a brzo prohlédne mělkost takového uspokojování .

Má na vaši tvorbu vliv místo kde žijete (České Budějovice) 
a kde máte ateliér (Hluboká 
nad Vltavou), nebo vás tohle vůbec neovlivňuje?
Podvědomě zcela bezpodmínečně. Programově nikoli.

Na čem v současné době aktuálně pracujete?
Dokončuji některé obrazy, které budou k vidění na mé už v pořadí čtvrté výstavě v Galerii Art Praha na Staroměstském náměstí, která by se měla uskutečnit počátkem příštího roku.

Autor: Edwin Otta

21.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení