Počasí včera předběhlo o několik dnů kalendář. Po sérii nádherných jarních dnů provedlo klasický „dubnový“ manévr a silničáři dokonce museli znovu vyjet a prohrnovat. Snad už to byl ale jejich poslední zimní zásah tohoto jara.

Včerejší sněžení překvapilo třeba Karla Jandu z Borovan. „Když jsem jel ráno do Budějovic do práce, jenom pršelo. Teď už je u nás prý souvislá několikacentimetrová vrstva sněhu. Včera kvetly sněženky a dneska abych skoro nasazoval na autě řetězy,“ podivoval se v pátečním odpoledni řidič.

„Nejhorší situace byla kolem třinácté hodiny. Přišla sněhová přeháňka a ochladilo se,“ uvedl k dění na silnicích Petr Brom, ředitel českobudějovického závodu Správy a údržby silnic.

Sníh na silnicích

Znatelnější příděl sněhu zaznamenali silničáři například kolem obce Kolný, kde napadlo kolem pěti centimetrů. „Nejhorší situace byla na Lišovsku a Ševětínsku,“ nastínil Brom a upozornil, že silničáři znovu zavedli pohotovost, která bude platit o víkendu, ačkoliv už jinak jeli v „utlumeném“ režimu. Prohrnovat museli silničáři také na Hojné Vodě v Novohradských horách, kde napadlo až deset centimetrů. „Ale v Horní Stropnici bylo jen mokro, tam jen pršelo,“ zmínil Brom a potvrdil tak, že počasí bylo skutečně „dubnové“.

Na většině míst v nižších polohách se tak řidiči setkali spíš s děštěm než se sněžením. „Ten sníh rychle slezl, hodně pršelo,“ uvedl třeba k situaci v Dyníně Josef Kubeš. „Dneska to bude pryč,“ doplnil svůj odhad situace Kubeš.

Jenže kdo se chystal na cestu o víkendu, nadšený nebyl. „Zrovna včera jsem přezul,“ lamentoval nad návratem zimy další motorista, Pavel Zeman z Českých Budějovic. „Jezdím často přes Vysočinu a na letních gumách nevím nevím,“ krčil rameny mladý řidič.

Podle meteorologů mohou teploty v noci klesnout o víkendu i pod nulu, a tak hrozí ráno na vozovkách i náledí. "Srážkové pásmo už je na odchodu na Moravu. Očekáváme oblačno až zataženo," řekl k nejbližšímu vývoji počasí v jižních Čechách Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu. V nadmořských výškách nad 500 metrů by ještě mohlo sněžit, v nižších polohách by mělo jen pršet. Takový ráz by mělo mít počasí o víkendu.