Příslušné zákonné úpravy nestihla bývalá sněmovna schválit, a tak se potřebný legislativní proces zdrží, protože musí začít znovu.

Řidiči i další uživatelé komunikace mezi Českými Budějovicemi a Lišovem by pro zvýšení rychlosti ruku zvedli. „Stodesítka by tam mohla být v pohodě," říká například Marie Semecká ze Štěpánovic a připojuje, že někteří řidiči tam už dnes touto rychlostí, nebo i větší, jezdí.

Se zvýšením rychlosti souhlasí i Eva Novotná z Vranína  a dodává, že úsek je mimo obec, přehledný, bez přechodů a jiných možných dopravních komplikací. S vyšší rychlostí v daném úseku souhlasí třeba i Tomáš Strnad z Lišova.

Ministerstvo dopravy počítá, že celorepublikový projekt se tento rok  pohne kupředu. „Testování vyšší rychlosti na vybraných úsecích by mělo proběhnout ještě letos," potvrdil Českobudějovickému deníku Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Jde například o silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Podle výsledků zkušebního provozu by se následně mohla jízda zrychlit i na jihu Čech.

Teď se čeká na zákon. „Novela zákona bude po aktualizaci o předložena ke schválení novému ministrovi dopravy Antonínu Prachařovi a následně k projednání vládě, patrně v letních měsících tohoto roku," uvedl Zdeněk Neusar s tím, že zkušební provoz není vyloženě podmíněn novelizací zákona. Pro případné změny přitom budou podle Zdeňka Neusara klíčové především bezpečnostní audity komunikací.

Proti zvýšení rychlosti na zmíněné silnici k Lišovu nemají výhrady ani jihočeští dopravní policisté. Podle krajského policejního mluvčího Milana Bajcury je uvedená silnice ve slušném technickém stavu. Změnám tak nic zásadního nebrání. „Policie proti těmto plánům nemá žádné připomínky. Vše ostatní je v plné kompetenci ministerstva dopravy," uvedl již dříve  krajský policejní mluvčí Milan Bajcura.