V MHD si zase cestující mohou připadat jako na moři. Podobným nechtěným zábavám by ale mohl být v dohledné době konec.

Radnice chce jednu z nejzatíženějších silnic ve městě důkladně opravit. V prosinci podalo město na stavební úřad žádost o vydání územního rozhodnutí na opravy ulice Oskara Nedbala. „Reagujeme tím na podněty a četná přání občanů," říká primátor Juraj Thoma a připomíná, že řešení situace přislíbil i při internetových interpelacích občanů.

Pro obyvatele celé čtvrti je to dlouho očekávaná zpráva. „Tady se na opravu ulice čeká jak na smilování," říká obyvatelka sídliště Máj Eva Matoušková. „Je to hlavní spojka na Vltavu. Dokud nebude spojka kolem Pouzara, je jedině dobře, že se tohle opravuje," zdůrazňuje Eva Matoušková. Předělávat se má vozovka, bezpečnější podobu získají například i přechody. „Doufám, že se to opraví celé. Vozovka i chodníky jsou hrozné, hlavně u školy. Jet tam na kole je vyloženě nebezpečné," upozorňuje obyvatel přilehlé ulice Otakara Ostrčila Jiří Kabele.

Chodcům dají ostrůvky

Úprava křižovatek, nová vozovka nebo bezpečnější přechody, takové změny mohou čekat chodci, automobilisté i cyklisté v budějovické ulici Oskara Nedbala. Přípravy její rekonstrukce už pokročily k žádosti o územní rozhodnutí. To je poslední úřední krok před žádostí o stavební povolení.

Změny se podle primátora Juraje Thomy dotknou i zastávek MHD a přechodů pro chodce. „Předmětem podané žádosti o územní rozhodnutí je také úprava přechodů pro chodce," říká Juraj Thoma s tím, že se objeví nové přechodové ostrůvky, které by měly zlepšit bezpečnostní parametry frekventované ulice.
Dodavatele projektu už město podle primátora našlo v minulém roce. Letos by tedy měla být dokončena kompletní projektová dokumentace. Podle ní se bude vypisovat soutěž na zhotovitele stavby.

Lhůta pro vydání územního rozhodnutí, o které město zažádalo nyní, je podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové 90 dnů. Cenu samotné rekonstrukce odhadovala radnice vloni na podzim na sumu 60 až 70 milionů korun. Podle náměstka primátora Kamila Calty se silnice od dob svého vzniku při stavbě sídlišť Šumava a Máj ještě žádné generální opravy nedočkala. Trvale se jen provizorně spravují největší nerovnosti. To podle místních nemůže stačit. „Silnici zalátají, jednou napadne sníh a je to všechno pryč," popisuje krátkodobý efekt oprav Eva Matoušková ze sídliště Máj, která oceňuje, že se chystá důkladná rekonstrukce.