Pasov – Další třípruhové rozšíření B 12 mezi Freyungem a Pasovem (dva pruhy na Pasov, jeden proti) je nejdůležitějším projektem silniční výstavby okresu pro příští rok. Je to prý důležitější než investice do úseku od Freyungu k české hranici. Při prezentaci záměru řekl ministr Helmut Brunner, že tuto stavbu stát občanům dluží. „Vedle zajištění bezpečnosti dopravy je dobré spojení nutné taky k zajištění zaměstnanosti,“ cituje ho PNP.

Frekvence už tak rychle nepřibývá, ale podle dolnobavorské vlády přibude do roku 2025 v regionu osobní dopravy 20 procent a nákladní 25. A to přestože například na hraničním přechodu v Bavorské Železné Rudě poklesl v posledních letech denní provoz ze 4400 na 3300 cestujících a ve Philippsreutu z 5000 na 4000. Naopak silně přibylo provozu na přechodu Waidhaus na A 6 mezi Paříží a Prahou. Na spolkové silnice má Bavorsko pro příští rok 60 milionů eur, na státní 215 milionů, k rozvoji místních komunikací je 29 milionů.

Odebrali 111 dětí

Odbor péče o mládež města Lince prověřoval loni rodinné prostředí více než 1600 dětí. Rodičům odebral 111 zanedbávaných či násilí vystavených nezletilých. Radní Maria Mayrová před Vánocemi upozornila v deníku OÖN na potřebu zřízení bezpečného zázemí pro takto postižené jednak k jejich ochraně, jednak k poskytnutí terapie. Uvítala projekt decentralizace úřadu města, která má zkvalitnit sociální a integrační práci. „Téma má za důležité zvlášť proto, že podle statistiky ministerstva rodiny vyrůstá 25 procent mladistvých v násilím zatíženém rodinném prostředí,“ uvádí list.

Země sponzorů

Loni poskytlo sponzorskou pomoc 54 procent rakouských firem. „Průměrná částka činila 736 eur a byla tedy vyšší než v roce 2007 – tehdy 657 eur,“ píší OÖN. Nejčastěji firmy podpořily oblast práce s mládeží a sport. Podstatně širší je spektrum dárcovství, které mířilo především na pomoc dětem, ochranu přírody a do fondů pomoci při živelních pohromách.

Oproti roku 2007 se zvýšily dary do oblasti lidských práv, mládeže a kultury. „Ztrácely naopak organizace zasazující se o pomoc postiženým, sociálně potřebným a starším, a misijní projekty církví,“ píše deník. Prostředky darovalo 91 procent firem (v roce 2007 jen 82 procent) průměrně ve výši 1447 eur.

Sněhový kostelík „jede“

Stavba kostela ze sněhu v dolnobavorském Mitterfirmiansreutu přes problémy se sněhem a nedostatkem financí pokračuje. „Věž, hlavní a postranní loď už stojí, nyní musí být všechno ještě doformováno,“ řekla pro páteční vydání deníku PNP mluvčí výboru stavby.

Zahajovací slavnost je nadále plánována na 28. prosinec. „Dnes zase připadl krásný prašan, neděláme si žádné starosti,“ dodala mluvčí. Při zahájení požehná kapli a přítomným kolem 18.30 hodiny děkan Kajetan Steinbeisser, obřad bude vysílat přímým přenosem Anténne Bayern. Na večer je chystán velký ohňostroj. „Financí je ale podle organizátorů stavby po odřeknutí dotace EU pořád pomálu, pořád hledají sponzory,“ uvedl list.

Děkan Steinbeisser chce v kázání připomenout katolickou tradici obce a její historii. „Sněhový kostel je památníkem k uctění našich otců,“ říká v PNP.
Deník pak dodává, že stoupá zájem i o církevní obřady v kostelíku. „V začátku týdne se přihlásili další dva zájemci o křtiny. Ceremonie se ale bude muset konat v expozituře, modlitba pak ve sněhovém kostelíku,“ uvedla PNP.

Pomoc místo pohledů

Podnik chladicí a klimatizační techniky Pletl v Patrichingu se rozhodl místo posílání tradičních firemních novoročenek darovat hotovost potřebným. „Vánoční pohledy jsou sice pěkné pozdravy, ale nakonec skončí v koši,“ řekl ředitel Robert Pletl a jeho zaměstnanci vesměs souhlasili s jiným užitím penězi. Po 500 eur chlaďaři poslali v rámci akce PNP „Adventní světlo“ sirotkům v Burundi a dětskému domovu Lukáše Kerna v Pasově, 300 eur dostanou dobrovolní hasiči z Patrichingu pro práci s mládeží.