Doprava je jednou z největších bolestí jihočeské metropole. K problematickým situacím ale někdy přispívá i sama radnice. Jedním z příkladů může být nová výstavba ve Čtyřech Dvorech v ulicích Na Zlaté stoce a Na Sádkách.

Na louce poblíž areálu Jihočeské univerzity, kde se dlouhé roky pásli koně, nyní rostou vícepodlažní obytné domy. A podle některých místních obyvatel za velkého pochybení magistrátu.

Územní plán totiž na jednu stranu umožňuje vznik nových domů, ale zároveň předpokládá, že se upraví dopravní poměry. A podle Stanislava Lindy ze spolku Zlatá stoka – Čtyři Dvory je připravenost lokality na budoucí nápor vozidel špatná. „Doprava a pohyb chodců, případná jízda cyklistů, je tady nepřehledná a nebezpečná,“ míní Stanislav Linda a dodává, že chybí chodníky nebo kruhová křižovatka, kterou předpokládá územní plán. Někdejší náměstek primátora František Konečný, v jehož gesci byla doprava v době přípravy nových domů, ale říká, že kruháč zatím musí počkat.

Na nové propojení kolem univerzity na budějovickou Branišovskou ulici musejí podle bývalého náměstka primátora Františka Konečného počkat obyvatelé ulic Na Zlaté stoce nebo Na Sádkách. František Konečný je toho názoru, že teprve potom bude možné vybudovat kruhový objezd, který na křižovatce zmíněných ulic požaduje třeba občanské sdružení Zlatá stoka – Čtyři Dvory. „Neměli bychom objízdnou trasu při stavbě,“ říká František Konečný.

Jenže podle Stanislava Lindy ze sdružení Zlatá Stoka – Čtyři Dvory by se kruháč mohl stavět i po částech. Místní obyvatelé požadují úpravu hlavně kvůli tomu, že v nových domech má bydlet nejméně několik set lidí a dopravní situace je tu už nyní problematická.

Sdružení se teď obrátilo na radnici například s žádostí o urychlené vyprojektování a realizaci zmíněné kruhové křižovatky a jedná i o dalších opatřeních.