Výtluky. Každoroční starost řidičů v jarním období. Po letošní zimě a častém střídání teplot je děr nejen na cestách v Českých Budějovic opravdu požehnaně. I proto už radnice v těchto dnech začala s opravami rozbitých cest.

Za sedm milionů

A na silnicích se bude pravděpodobně pracovat až do druhé poloviny dubna. Situace se opakuje každoročně a stav vozovek je vždy závislý na klimatických podmínkách.

„Letošní zima se podepsala snad nejvíce na Kněžskodvorské ulici, jejíž nejkritičtější úseky jsou už opraveny. Podobná situace byla Na Sadech. I tady jsou už poškozená místa zasypána živičnou asfaltovou směsí,“ říká náměstek primátora František Jelen s tím, že lokální úpravy má za sebou už i okolí historického jádra.

K prioritám patří trasy městské hromadné dopravy. Harmonogram oprav sestavili pracovníci odboru správy veřejných statků a seznam pak poskytli odborné firmě, která pro město zabezpečuje údržbu komunikací.

„V tomto týdnu se vylepšovaly například komunikace Pražská, Žižkova, A.Barcala, Čechova anebo Krumlovský most. Postupně by měla být obnovena všechna poškozená místa,“ dodává náměstek František Jelen.

Letos pamatuje městský rozpočet na veškeré opravy komunikací částkou sedmi milionů korun. „Oprava výtluků se aktuálně týká také komunikací E.Beneše, Suchovrbenské a Brigádnické, kterými vede objízdná trasa z důvodu rekonstrukce Ledenické. I na těchto silnicích se zima podepsala pořádně. Jejich stav je opravdu neutěšený a oprava je tedy více než nutná,“ dodal ve středu Jelen.

Raději zkontrolovat

Podobně jako České Budějovice už na opravě výtuků začala v těchto dnech pracovat i na silnicích, které jsou krajským majetkem, Správa a údržba silnic Jihočeského kraje.

Přesto, že je v těchto dnech na silních děr stále dost, řidiči jsou obezřetní. „Občas k nám lidé přijedou a říkají, že zajeli do výtluku a že chtějí zkontrolovat geometrii. Což samozřejmě děláme, ale že by někdo přijel na nějakou opravu či pojistnou událostí po najetí do díry, to ne,“ upřesňuje vedoucí autoservisu u autorizovaného prodejce vozů Škoda Pavel Vojč. „Moderní auta by už měla náraz do výtluku vydržet, jsou na to stavěná. Ale každopádně se i tak může auto poškodit. Pokud někdo rychle vjede do díry, je vždy lepší, aby si nechal zkontrolovat geometrii, pokud možno obou náprav,“ poradil Vojč motoristům.