Hraniční kámen, u kterého záhadně končí nová silnice, patří obci Borovany na Písecku. Sousední katastr náleží obci Dražíč na Českobudějovicku. „Nejsou s to to dodělat. Před měsícem tvrdili, že to bude do konce října. Teď říkal pan starosta, že do konce května,“ komentuje podivnou situaci starostka Borovan Ivana Dolejšková.

Místní komunikaci opravují Borovanští od minulého roku. Přibližně 1,1 kilometru dlouhý úsek dostal nový asfalt, zpevnily se i svahy úvozu. Poslední přišlo na řadu sázení stromků. „Je jich deset druhů, javory, duby nebo třešně a jablka pro pocestné,“ popisuje novou alej borovanská starostka. Jenže veškerá krása končí, jako když utne, u hraničního kamene. „Jezdíme tudy na výlety na kole. Je to hezká trasa, ale s tou cestou, to se opravdu těžko chápe, že je v tomhle stavu,“ myslí si chalupářka Barbora Nováková, která si sem jezdí odpočinout z Českých Budějovic.

„My jsme nedostali peníze. Žádali jsme také a nedostali,“ brání se starosta Dražíče Jaroslav Moule. „Neuložili jsme to někam k ledu,“ zdůrazňuje starosta obce, do jejíž místní části Nepomuk má nedokončená cesta vést. „Bylo to z našeho podnětu. Žádali jsme obě obce najednou. Na ministerstvo pro místní rozvoj,“ dodává starosta. Podle vyjádření ministerstva se v podobných situacích přihlíží k jednotlivým žádostem. Na jejich návaznost se ohled nebere. „Jestliže obec Dražíč dotaci nedostala, jejich žádost obsahovala formální nedostatky, které neumožnily další zpracování a uvolnění dotace,“ vyjádřil se k dotazu Deníku Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

Rozpočet

Když Dražíč neuspěla, pokusila se získat jiné dotace přes ministerstvo zemědělství.

„Projekt máme dva roky, rozpočet na silnici je asi tři miliony korun,“ přibližuje Moule podrobnosti ke zhruba kilometrovému úseku, který zbývá dodělat. Sama Dražíč s ročním rozpočtem tři miliony korun si na investici nemůže troufnout.

„Všechny cesty jinak máme dodělané. Příští týden jedu znovu na ministerstvo pro místní rozvoj,“ naznačuje starosta, kde bude hledat v nejbližší době další pomoc.