Už zanedlouho by se řidiči nejen na Českobudějovicku mohli dočkat lepších a kvalitnějších silnic druhých a třetích tříd.

Krajský úřad se totiž chystá poslat žádost na Regionální operační program a získat tak formou dotací celkem 382 milionů korun. Tuto sumu chce kraj využít na opravu jihočeských silnic, které jsou v současné době leckde už v dost katastrofálním stavu.

„Jedná se o tak zvaný program P3, což znamená regeneraci silnic druhé a třetí třídy. P3 by měl navazovat na již ukončený program P1, který zase zahrnoval opravy silnic první třídy,“ naznačil včera náměstek hejtmana Jihočeského kraje Martin Kuba. „Chceme, aby vybrané cesty byly v co nejlepším stavu,“ doplnil Kuba.

Nebezpečí

Projekt pod názvem P3 by měl na Českobudějovicku zahrnout opravy například silnice druhé třídy v Borovanech u vodárny, pak také „dvojky“ vedoucí z Hluboké nad Vltavou k Jaderné elektrárně Temelín, z cest třetích tříd se bude například opravovat silnice z Temelína do Všemyslic, průtah Všemyslic, cesta z Břehova do Žabovřesk či silnice vedoucí skrz Čejkovice.

„O projektu víme, už se nás kraj i ptal na podrobnosti. Cestu od slavětínského lomu do Temelína hodně rozbíjejí náklaďáky, které také ohrožují obyvatele. Je to tam opravdu nebezpečné,“ míní starosta Všemyslic Jan Čihovský. „Obec už bezúplatně předala pozemky pod silnicí kraji, aby nám pak pomohli zde postavit i chodníky, protože je zde situace opravdu nebezpečná,“ dodává starosta s tím, že by se vybrané komunikace mohly začít opravovat koncem letošního léta.

Nová spojnice

Opravy „trojek“ a „dvojek“ ale nejsou tím jediným, na co chce krajský úřad zažádat u Regionálního operačního programu o dotace.

„Chceme si také zažádat o zhruba dvě stě sedmnáct milionů korun na stavbu jedné z etap zanádražní komunikace v Českých Budějovicích. Mělo by se jednat konkrétně o úsek mezi Rudolfovskou a Pekárenskou ulicí,“ podotkl Martin Kuba s tím, že nová silnice, kterou kraj připravuje společně s Českými Budějovicemi, výrazně odlehčí dopravě v oblasti viaduktu.